google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Bir Öğleden Sonra Kestirmek Bilim İnsanlarına Göre Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir


  • İsviçre'den araştırmacılar uykuda kalma sıklığının ve süresinin sağlık üzerindeki etkisine baktılar
  • Araştırmacılara göre
  • Haftada bir ila iki kestirmeler, hiç uyumayanlara kıyasla daha fazla sağlık yararı gösterdi.

Gündüz şekerleme yapmak sadece yok etmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sonuçta daha uzun yaşamanıza yardımcı olur. Yeni bir çalışma, öğleden sonraları biraz hızlı göz kapamanın kalbe iyi geldiğini buldu. Bilim adamları, bu kestirmeleri bir ya da iki kez yapan kişilerin, felç geçirme ya da kalp krizi geçirme ihtimalinin yüzde 50 daha az şansa sahip olduğunu bulmuşlardır.

Yetişkinliğe ulaşırken, sağlık uzmanlarına göre her gece sekiz saat süren önerilen uyku saatlerini almak zor olabilir. Bununla birlikte, kestirmek sadece bu sayıya ulaşmak için bir çözüm olabilir.

Haftada bir ila iki kestirmeniz sağlığınız için iyidir.

Son çalışma, Heart dergisinde bulunabilir. Bulgular İsviçre'den gelen yaklaşık 3.500 katılımcıdan toplanan verilere dayanmaktadır. Baş yazarı Nadine Häusler'e göre, kestirmeyen insanlarla karşılaştırıldığında, ara sıra kestirenler – haftada yaklaşık 1-2 kez – kalp hastalığı için daha düşük bir risk vardı.

Bulgularına varmak için, Häusler ve İsviçre'deki Lozan Üniversite Hastanesi'nden gelen ekip, katılımcıları – 35 ila 75 yaşları arasındaki – beş yıl boyunca izledi. Bu bireyler sağlıklıydı, kalp hastalığı yoktu ve iyi uyku alışkanlıklarına sahipti.

Katılımcıların uyku sıklığı değişti, yarıdan fazlası, 10 kişiden birinin yaptığını söylerken gün içinde kestirmediklerini bildirdi. Araştırmacılar bu rapordan uykuya dalma sıklığının haftada 1-2 kez olduğu sonucuna varmışlardır.

Bu frekans, inme insidansı veya kalp hastalığı riskini azaltma ile bağlantılıdır.

Uyuklamanın kalp sağlığı üzerindeki etkisi daha önce çalışılmıştı, ancak hiçbiri sıklık ve sürenin etkisine bakmadı. Yazarlar şunu yazdı:

“Haftada bir ya da iki kez kestiren denekler, daha düşük uyuklama ya da uyuklama süresi için bir ilişki bulunmadığı halde, KVH (kardiyovasküler hastalık) olayları için daha düşük bir olay riskine sahipler.”

:

Bulgular insanları gündüz sitalarını almaya teşvik ederken, yazarlar bunun sadece gözlemsel bir çalışma olduğunu ve bu nedenle sebep ve etkinin kurulamadığını vurguladılar. Uyuklamanın kalp sağlığını nasıl etkileyebileceği görülmekle birlikte, Häusler şöyle diyor:

“En iyi tahminimiz, gündüz kestirmenin sadece yetersiz uykudan stresi serbest bırakmasıdır.”

:Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir