google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Tazmanya Artık Transeksüellerin Doğum Sertifikasında Cinsiyetlerini Değiştirmelerine İzin Verdi


  • Avustralya’nın ilk yargı yetkisi olan Tasmania, doğum belgelerinde cinsiyetin isteğe bağlı olmasına izin verdi.
  • Birinin 16 yaş ve üstü olması gerekiyor.
  • Cinsiyet atama cerrahisine gerek duyulmadı.

Tazmanya'daki transeksüellerin kutlayacak çok şeyleri var – artık doğum sertifikalarında belirtilen cinsiyetleri değiştirmelerine izin veriliyor. Bunu yapmak için ameliyat olmak zorunda değiller.

Reformlar Nisan ayında parlamentoda kabul edildi ve tahmin edilebilir bir şekilde tartışmalı hale geldi. Liberal devlet hükümeti tarafından karşı çıktı, ancak alt evi geçti.

Bu, Tazmanya’yı, Avustralya’nın doğum sertifikalarında cinsiyetin isteğe bağlı olmasına izin veren ilk yargı alanı haline getiriyor.

Yasa hala teklif aşamasındayken, asıl argüman doğum belgesinin istendiği zaman “dışarı çıkmaya zorlandıkları zaman” trans bireylerin yaşadığı utanç ve ayrımcılıktı. kendilerini”.

Değişiklik başvurusu için ailesinin iznine ihtiyaç duymadan başvurmak için 16 yaş ve üstü olmak gerekiyor.
Transeksörler ve cinsiyet çeşitliliğini savunan insanlar, Hobart’taki Doğumlar, Ölümler ve Evlilikler Kayıt Defteri’ne şampanya ve kek getirerek yasanın tarihi geçişini kutlamayı planlıyorlar.

Dini gruplar reformlara karşı bekleniyordu. Avustralya Hristiyan Lobisi, doğum belgesindeki cinsiyetin kaldırılmasını biyolojik gerçekleri görmezden gelen bir hareket olarak görmüştür.

Tazmanya'daki yeni toplumsal cinsiyet yasaları aşağıdaki koşullara sahiptir:

  • Kayıt şirketi, yine de bir kişinin cinsiyetini erkek veya kadın olarak gösterecektir. Ebeveynler, çocuklarının doğum belgesine hangi cinsiyeti koyacaklarını seçeceklerdir.
  • 16 yaş ve üstü bir kişi, beyanda bulunarak cinsiyetini değiştirme ayrıcalığına sahiptir.
  • Bir kişinin değişikliği yapması için cinsel atama ameliyatına gerek yoktur.
  • 18 yaşın altındakiler için kararlarını destekleyen bir danışmanlığa ihtiyaçları var.
  • Birinin eski kimliğindeki belgeleri “aldatmak” için kullanmak kesinlikle yasaktır.
  • Yasal olarak kadın olmayan bir kişi hamileliği sonlandırabilir
  • Bir insan striptiz araştırması yapmak zorunda kalırsa, araştırmayı yürütmek için bir kadın veya erkek personel seçebilir.

Avustralya’nın eyalet ve bölgelerinin çoğu, cinsiyeti erkek veya kadın dışında başka bir şey olarak gösteren doğum belgelerine zaten izin veriyor.

ACT, NSW, Güney Avustralya ve Kuzey Bölgesi, bir kişinin doğum belgesine konabilecek farklı cinsiyetten bağımsız seçenekler sunar. Bunlar, interseks, belirsiz, ikili olmayan, diğer ve bilinmeyenleri içerir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir