google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Naziler'i Bombalayan Cesur Kadın Pilotlar “Gece Cadıları” ile Tanışın


  • Bu cesur hanımlar, II. Dünya Savaşı'nı kazanmada Sovyet için çok önemli bir varlıktı.
  • Gece cadılarından Naziler tarafından korkuldu, kadınlardan biri bombalandığında bombardımanına Demir Haç madalyası verildi.

II. Dünya Savaşı, o zamanlarda yaşayanlar için çok travmatikti, ancak bu kadın pilotlar Almanlarla savaşmak için cesaret aldı. Gece Cadılarları, geceleri çıplak kemiklerle kontrplak çift kanatlı uçtu, soğuk hava ve mermilerden geçtiler.

Tümüyle öncü bir güç olan 588. Gece Bombardıman Alayı, Nazi hedeflerine 23.000 tondan fazla bomba attı. Bu, onları İkinci Dünya Savaşı'nı kazanmada önemli bir Sovyet varlığı haline getirdi.

Naziler, kadın gücünü "Nachtexen" veya Night Witches olarak adlandırdı. Takma isim, tahta uçaklarının, süpüren bir süpürgenin sesine benzer şekilde yaptığı boğucu seslerden geldi.

Bu ses, Almanların sahip olduğu tek uyarıydı. Uçaklar, radarda [or] kızılötesi konumlayıcılarda gösterilemeyecek kadar küçüktüler.

The Night Witches senaryosunun yazarı Steve Prowse

Prowse, filonun asla radyo kullanmadığını da ekledi, böylece radyo bulucuları kadınların geldiğine dair hiçbir ipucu bulamadılar. Temel olarak hayaletlerdi.

Böyle önemli bir görev için kadın gücünü kullanmak ilk tercih değildi. O zamanlar kadınların çatışmaları yasaklandı, ancak düşmanı ele geçirme baskısı Sovyet liderlerinin politikayı yeniden düşünmesine neden oldu.

1941 Haziran'ında, Adolf Hitler, Sovyetler Birliği'nin büyük bir istilası olan Barbossa Operasyonunu başlattı. Sonra düşerek, Moskova basıldı ve Leningrad kuşatma altındaydı. Sovyetler, Kızıl Ordu'nun mücadelesi sırasında çaresiz kalmıştı.

Gece Cadılarının ilk görevi 28 Haziran 1942’de geri döndü, işgalci Nazi kuvvetlerinin karargahını devraldıktan sonra başarılı oldu.

Marina Raskova’nın filosunun beyni olarak da bilinen ünlü Amelia Earheart, Sovyet Hava Kuvvetleri’ndeki ilk kadın denizci idi. Earheart ayrıca çok sayıda uzun mesafeli uçuş kayıtları için biliniyordu.

Ayrıca Sovyet diktatör Joseph Stalin'e bütünüyle dişi bir dövüş filosu oluşturması için dilekçe verdi. 1941 Ekim'inde, direktör üç adet kadın hava kuvvetleri birliğine emir verdi. Filoya bomba atması ve geri ateş etmesi talimatı verildi. Bu Sovyetler Birliği'nin kadınların mücadeleye girmesine izin veren ilk ülke olarak tanınmasını sağladı.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir