google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Clinic, Doğumdan Önce Fetus'ta Ohio'da İlk Utero Cerrahisini Gerçekleştirdi


  • Cleveland'da bir hastane, spina bifidayı onarmak için fetüs üzerinde utero cerrahisinde başarılı bir şekilde çalıştı.
  • Prosedür bir düzineden fazla uzmandan oluşan bir ekip tarafından yapıldığında fetus hala rahim içindeydi.
  • Bebek ameliyattan sadece birkaç hafta sonra sağlıklı doğdu.

Cleveland’daki bir hastane, doğmamış bir çocuğun hayatını değiştirecek gerçekten harika bir şey yaptı. Spina bifidayı onarmak için fetüs üzerinde utero ameliyatı yaptılar ve bu büyük bir başarıydı.

Cleveland Clinic, pediatrik beyin cerrahları, bir fetal kardiyolog ve pediatrik anestezi uzmanları dahil olmak üzere bir uzmanlar ekibi topladı. Darüs Cass tarafından rahim içinde bulunan bir fetüste ameliyat olmaları için yönlendirildiler. İşlem, sadece 23 haftalıkken bebeğin doğum kusurunu onardı. Şaşırtıcı bir şekilde, ameliyat başarılı olmuş ve fetüsün doğumundan sonra daha iyi bir yaşam sürmesi beklenmektedir.

Riskli prosedür doktorların cenin üzerinde dikkatli bir şekilde çalışmasını gerektirdi.

Spina bifida, omurganın düzgün bir şekilde oluşmadığı ve omuriliğe maruz kaldığı bir doğum kusuru. Ne yazık ki, bu çocuk doğduğunda bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

“Spina bifida bebekte sakatlığa yol açıyor, bacaklarda felce neden olabilir, idrar yapma kabiliyetini etkileyebilir” dedi Cass. “Bir basınç ve sıvı birikmesi ve bu basınç beyin hasarına neden olabilir.”

Hem bebek hem de annesi işlemden sonra iyileşti.

Cass’e göre, ekip ameliyattan önce birkaç hazırlık yaptı. Ayrıca işlem sonrası komplikasyonlardan endişe duyuyorlardı. Bununla birlikte, bebek ve annesi tamamen iyileşti ve çocuk Haziran başında doğdu.

“Operasyon mükemmel geçti ve aslında bu bebeğin sırtındaki onarım son 20 yılda gördüğüm en iyisi” dedi Cass.

Spina bifida için bir tedavi olmamasına rağmen, Cass, ameliyatın bebeğe daha iyi bir yaşam şansı vermesinde yardımcı olduğuna inanıyor.

Cass, “19459007]“ Hala bir sakatlık ile uğraşmak zorunda kalacak ve tüm bunlar üzerinde çalışacağız ancak olabileceği kadar iyi olacak ”dedi Cass.

Aşağıdaki prosedür hakkında daha fazla bilgi edinin:

Facebook'taki  Logo gibiSource link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir