google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

5 Farklı Kıtalar Hakkında İlginç Gerçekler


Dünyadaki farklı kıtalar genellikle okulda coğrafya hakkında öğrendiğimiz ilk şeylerden biri. Ancak, onlar hakkındaki bilgiler dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak değişir. Buna ek olarak, insanlar ilk başta bu kıtaların ne çağrılması gerektiği hakkında tartışmayı durduramazlar.

Kıtalar hakkındaki büyüleyici gerçeklerden biri, insanların orada kaç kişi olduğu konusunda anlaşamadıkları görünüyor. Bazıları yedi kıtanın olduğuna inanırken, bazıları sadece dördü olduğunu söylüyor. İlginç bir şekilde, her geçen gün orada daha fazla kıtanın yapıldığı görülüyor. Kıtalar hakkındaki beş ilginç gerçek:

1.. Avustralya Antarktika’nın İsmini Çaldı

O güne kadar, herkes güney yarımkürede bir kıtanın olduğuna inanıyordu. Henüz kimse görmemiş olmasına rağmen, zaten bir adı vardı: terra australis incognita (“bilinmeyen güney ülkesi”).

Sonunda, hem Hollandalılar hem de İngilizler gizli kıtayı buldular, ancak tamamen farklı bir ada bulduğunu anlamadılar. Neyse ki, Matthew Flinders hatalarını gördü ve buna Avustralya demeye karar verdi. Asıl Avustralya, otuz yıl sonra bulundu ve ismi çoktan alındığı için Antartica olarak adlandırıldı.

2.. Yeni Zelanda'nın Kendi Kıtası Vardır

Yeni Zelanda, genellikle Avustralya’nın bir parçası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, adalar aslında su altında kalmış, tamamen farklı bir kıtaya aitmiş gibi görünüyor.

Araştırmacılara göre, Yeni Zelanda, Avustralya'nın üçte ikisi kadar olan Zealandia adlı bir sualtı kıtasının parçası. 80 milyon yıl önce süper kıtadaki Gondwana'dan ayrıldıktan sonra battığına inanılıyor.

3.. Avrupa ve Asya Arasındaki Sınır Nerede?

Kimsenin gerçekten cevaplayamayacağı iyi bir soru. İnsanlar, aralarında deniz olmadığı ve çoğu ülkenin aynı tektonik plakalar üzerine yattığında, Avrupa ve Asya'nın iki kıtada olmasının imkansız olduğunu savunuyorlar.

Fiili sınırına en yakın ülkeler için kesinlikle bir sorun. Bu yüzden çoğu insan Avrupa ve Asya'yı Avrasya denilen bir kıta olarak görüyor.

4.. Afrika İkiye Bölünebilir

Afrika, yakında iki ayrı biri haline gelebilecek bir kıta. Kıta, yavaşça parçalayan iki tektonik levha üzerinde oturuyor.

Eğer Afrika ikiye ayrılırsa, doğu bölgesi tamamen yeni bir kıta olacak. Ancak, bunun gerçekleşmesi milyonlarca yıl alabilir.

5.. Kuzey Amerika Bir Kere İkiye Bölündü

Geç Kretase Dönemi boyunca, Kuzey Amerika yükselen deniz seviyelerine göre parçalandı. Ortaya çıkan iki kıtaya Laramidia ve Appalachia denildi.

İki kıta milyonlarca yıldır var olmasına rağmen, Kuzey Amerika tektonik plakası daha sonra Dünya soğuduktan sonra her şeyi tekrar yerine taşıyacaktır.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir