google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Arkeolog Binlerce Yıl Önce Eski İnsanların Günlerine Nasıl Baktıklarını Açıkladı


Atalarımızın zamanlarında nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Heykeltraş olarak da çalışan bir arkeolog, eski insanların yüzlerini heykellerle yeniden yaratmaya karar verdi. Şaşırtıcı bir şekilde, her canlı yüz ve göze çarpan özellikleri elle üretiliyor.

Oscar Nilsson, eski insanların yüzlerini yeniden inşa etmek için yüzlerce saat harcayan İsveçli arkeolog ve heykeltıraş. Arkeolojik bölgelerde bulunan kalıntılara dayanarak 3D baskılı kafatasları kullanır, ardından özenle özellikleri üzerinde çalışır. OD Nilsson adlı şirketi müzeler ile birlikte çalışarak anonim antik insanlara bugün insanların ilişki kurabileceği bir yüz vermek. Burada Nilsson’un şaşırtıcı eserlerinden birkaçı

1.. Huarmey Kraliçesi

Yaklaşık 1.200 yıl önce, Peru kıyılarında 57 kişiyle birlikte soylu bir kadın gömüldü. Arkeologlar ona Huarmey Kraliçesi olarak adlandırdığı için kalıntıları birkaç hazineyle bulunduğundan göze çarpıyordu.

Zamanının çoğunu oturarak geçirmesine rağmen soylu kadın o zamanın çoğunu dokumaya harcadı. Altın dokuma aletleriyle gömüldüğünden beri yeteneklerinden dolayı onur duyduğuna inanılıyor.

2.. Whitehawk Kadını

Genç Neolitik kadının kalıntıları, doğumundan öldüğüne inanılan Brighton’ın etrafında Sussex’te bulundu. O zamanlar sadece 20 yaşındaydı.

Whitehawk Kadının şu anki Brighton sakinlerinin atalarından biri olduğuna inanılıyor ve DNA onun beyaz olmadığını kanıtlıyor.

3.. Adelasius Elbachus

Araştırmacılar, mükemmel bir diş setine sahip olan MS 8. yüzyıla ait genç bir adamın kalıntılarını bulmaya hayret ettiler. Bu yüzden yeniden inşasına hoş bir gülümseme verildi.

Ne yazık ki, Adelaziy Elbakhusom adı verilen genç adamın gülümseyecek çok şeyi yoktu. Bilim adamları, kronik enfeksiyonlardan ve yetersiz beslenmeden acı çektiğini tespit etti.

4.. Estrid Sigfastdotter

Nilsson, Viking döneminde yaşayan Estrid Sigfastdotter ile açıkça etkilendi. 80 yaşlarındaki kadın, çocuk gibi, genç bir kadın ve yaşlı bir kadın olarak üç farklı rekonstrüksiyonunu yapmıştı.

Estrid hakkında bu kadar çok şey bilmemizin iyi bir nedeni var. Kalıntıları, yaşamını anlatan runestonelarla bulundu.

5.. 9.000 Yaşındaki Genç

Gençler hep aynı kalacak gibi görünüyor. Avgi adlı genç kız, insanların tarımsal evrime başladığı bir zamanda yaşadı ve hala etkilenmiyor gibi görünüyor.

6.. Şiddetli Sakson

45 yaşına kadar yaşayabilirdi ancak bu, bu adamın hoş bir hayatı olduğu anlamına gelmiyor. Kalıcı apselerden muzdaripti ve şiddetli yaralanmalardan birkaç yara izi vardı. Buna ek olarak, enfeksiyonun kendisine kalıcı bir kötü koku verdiğine inanılmaktadır.

7.. İsveç Vikingleri

11. Yüzyıl Viking’in yeniden inşası gerçekte kalıntılarında bulunan DNA sayesinde onun hakkında daha fazla ayrıntıya sahip. Kızıl saçlı, mavi gözleri vardı ve olgunlaşmış 45 yaşına kadar yaşadı.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir