google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Filipinli Mango ve Yosunlar Kullanarak Biyoplastik Yapılmış


  • Pektin ve İrlanda yosunu olarak bilinen biyo-polimerler sırasıyla mango ve deniz yosunlarında bulundu.
  • Montinola, bolluklarından dolayı mango ve deniz yosunu seçti.
  • Biyo-plastik tamamen suda çözünür ve vücudumuzun hareketini taklit edebilir.

Mikroplastikler çevrenin en sinsi düşmanları arasındadır. Bu küçük plastikler görünmez, suda çözünmez ve Dünya'yı en derin çatlaklarına kirletir. Onlar, okyanusların derinliklerinden yiyeceğimize koyduğumuz tuzlara kadar her yerdeler.

Bu bağlamda, onlar insanların yok edilmesinden çok sonra yaşayacak olan tardigrades gibiler. Onlar ölümcül ve yok edilemez. Bu yüzden gezegeni kurtarmak için sürdürülebilir plastik alternatifler gerekli.

Kısa süre önce, Filipinler'den bir bilim adamı, mango ve deniz yosunundan yapılmış bir tane yarattı.
Denxybel Montinola, bu yeni biyobozunur materyali, sırasıyla mango kabukları ve deniz yosunlarında bulunan pektin ve karragenan olarak bilinen biyo-polimerleri kullanarak yarattı.

Tayvan’daki Academia Sinica Biyolojik Kimya Enstitüsü’nden bir araştırma stajyeri olan Montinola, özellikle Filipinler’deki bolluklarından dolayı mango kabukları ve deniz yosunu kullanmayı düşünüyordu.

Mango ve deniz yosunu ülkenin en çok ihraç edilen ürünlerindendir.

Sürdürülebilirlik, Montinola’nın yarattığı biyo-plastiğin tek faydası değil. Ayrıca insanların şu anda kullandıkları plastiklerden daha iyidir. Birincisi, biyoplastik tamamen suda çözünür ve minik plastik parçacıklara dönüşmeyecek.

İki, vücudumuzun hareketini taklit edebilir.

“Sadece biyo-plastik yapmayıp, aynı zamanda cildimizin yanık alanını koruyan veya yerel kanamayı durduran bir doku iskelesi de yaratabiliriz,” dedi Montinola.

National Geographic'e göre, şu anda 18 trilyon kiloluk plastik üretildi ve her yıl okyanuslarımıza 18 milyar kiloluk plastik akıyor.

Kaplumbağalar gibi deniz hayvanlarına zarar veriyor ve yediğimiz balıklara biniyor.

Tüketicilerin ve üreticilerin daima plastik alternatifleri aramasının nedeni biyo-plastikler yaratması. Kim bilir, bu en yeni biyo-plastik Filipinler'in şimdiye kadarki en büyük katkılarından biri olabilir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir