google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Kan Türüne Göre Dikkat Ettiğiniz Hastalıklar


  • O tipi kanda doğurganlık sorunları daha yaygındır
  • A, B ve AB tipi olanlar kalp hastalıkları için daha yüksek risk altındadır
  • O-olmayan kan tipleri mide kanserlerine daha yatkın

Pek çok insan, kan türlerini onay için alıyor. Sadece tıbbi kontroller sırasında ya da hastaneye yatma gibi daha ciddi bir şey sırasında gerekli olduğunda ilgileniyorlar.

A veya B antijenleri ve moleküllerinin Rh faktörü olarak adlandırılan proteinlerin varlığı veya yokluğu ile belirlenen sekiz ortak kan grubu vardır. Bu antijenler sadece kanınızı etkilemez.

Ayrıca damarlarınız, trombositler ve sinir hücreleri gibi diğer vücut sistemlerinde de rol alıyor; İşte farklı kan tipleri ve her biri eğilimli ise ilgili hastalıklar.

Kan grubu: A, B ve AB
Hastalık: Kalp

Tip O dışındaki kan türleri kalp hastalıklarına daha yatkındır, çünkü bu insanlar Von Willebrand faktörü ve faktör VIII olarak adlandırılan yaklaşık% 25 ila% 30 daha fazla kan pıhtılaşma proteinine sahiptir. Bu kan gruplarına sahip kişiler kalp sorunlarından% 15 daha fazla ölüm riskine sahipler, BMC Medicine'den bir 2015 raporunda belirtildi.

Kan grubu: O
Hastalık: Doğurganlık sorunları

Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırmaya göre, O tipi kanı olanların, daha yüksek düzeyde folikül uyarıcı hormon veya FSH seviyelerine sahip olma ihtimalinin iki kat fazla olması muhtemel düşük yumurtalık rezervi

Kan grubu: AB
Hastalık: Hafıza kaybı

Bu, en az görülen kan grubudur ve ayrıca daha sonraki yaşamında bilişsel sorunları geliştirme şansı (% 82) vardır. Kan grubu AB, bu olasılığa katkıda bulunabilecek daha yüksek faktör VIII seviyelerine sahiptir.

Kan grubu: A veya B
Hastalık: Diyabet

Diabetologia’da yayınlanan bir araştırmaya göre, eğer bu kan türlerinden birine sahipseniz, tip 2 diyabet gelişimi için% 21 daha yüksek riskiniz olabilir. Kan grubu B + olanlarda hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Araştırmacılar, kesin nedeni tam olarak belirleyemiyorlar, ancak kan grubunun GI mikrobiyomu üzerinde bir etkisi olduğu konusunda teori yaptılar. Bunun iltihaplanma ve glukoz metabolizması üzerinde etkisi vardır.

Kan grubu: O olmayan tipler
Hastalık: Gastrik, Derin ven trombozu

BMC Medicine’e göre, O dışında kan grubu olanların mide kanseri gelişimi için riski daha yüksek olabilir. Araştırmacılar bunun muhtemelen H. pylori bakterilerine karşı enflamatuar bir cevaptan kaynaklandığını yazmaktadır. Bu bakteri mide ülseri nedenlerinden biridir. 0

Bu arada, Minnesota Üniversitesi'nden yapılan araştırmalar, A / B kan tipine sahip kişilerin de, kol, kasık ve bacağın derin damarlarında meydana gelen bir pıhtılaşma olan venöz tromboembolizmaya sahip olma ihtimalinin% 31 daha fazla olduğunu ortaya koydu.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir