google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Bir Çağı Tanımlayan Festival, Woodstock, 50. Yıldönümünü Kutluyor


Yıl 1969'du ve müzik endüstrisini sonsuza dek değiştirecek bir yıldı. Ya da biraz daha spesifik olmak gerekirse, müzik festivallerinin bildiğimiz yüzünü.

New York'ta bir yonca çiftliğinde düzenlenen bir etkinlikti ve barış, sevgi ve müzik kutlamasıydı. Tahmini rakamlar bize 3 günlük festival boyunca yaklaşık 400.000 ila 500.000 katılımcının olduğunu söylüyor. Bu arada sanatçılar Creedence Clearwater Revival, Minnettar Ölü, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Santana ve The Who gibi birçok sanatçıdan oluşuyor.

Basitçe söylemek gerekirse, bu bir partinin haltiydi.

[194590014]

Woodstock, o zamandan beri sadece bir oyun değiştirici olarak değil, aynı zamanda bir neslin “kültürel mihenk taşı” olarak nitelendirdiği bir haber sitesi olarak da bilinir. Ve şimdi 50'nci yıldönümünü kutluyor olduğu için taraftarlar yardım edemedi, ancak eşsiz bir festivale baktılar.

Her şey, Michael Lang, Artie Korn, John Roberts ve Joel Rosen adındaki dört erkeğin, bir kayıt stüdyosunu teşvik edecek bir müzik festivali oluşturmak için kaynaklarını bir araya toplamasıyla başladı. O zaman, Woodstock için biletler 18 dolardı ve organizatörler yalnızca yaklaşık 200.000 katılımcı bekliyorlardı. Ancak, seçim yapmadan bırakıldılar, ancak etkinlik, hayal ettiklerinden daha fazla festival izleyicisine çektiklerinde ücretsiz konser ilan ettiler.

3 günlük festival boyunca yaşadıkları yağmura, çamura ve hatta gıda kıtlığına rağmen kalabalığın enerjisi tükenmedi.

O zamanlar büyük ve küçük aksaklıklar bir yana, festivalin öncülerinden biri olan Annie Birch, Woodstock’in “bütün bu insanlık kitlesine göre çok huzurlu” olduğunu söyledi.

Şimdi 70 yaşında olan huş, şunları ekledi:

“O çılgın yağmur, hiç dışarı çıkmayan inanılmaz bir ateş aldık. Bütün bu gruplar ikonik hale geldi. Tıpkı vay gibiydi, hadi büyük bir şekilde bir araya gelelim… Şaşırtıcıydı. Bu deneyimin bir parçası olduğum için mutluydum. ”

Woodstock’69 ile ilgili bu kısa belgeseli izleyin:

Beğen  Facebook'taki LogosuSource link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir