google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Aslan Kralı Japon Çizgi Film Kimba'dan Beyaz Aslan mı Kopyalandı?


  • Japonya’nın Kimba Beyaz Aslanı 1960’larda gösterildi.
  • Aslan Kral, Japon klasiğine esrarengiz benzerlikler paylaştı.
  • Tezuka Productions, Aslan Kralı’nın serbest bırakılmasından sonra Disney’e dava açmak için yeterli kaynağa sahip değildi.

The Lion King 1994 yılında serbest bırakılmadan ve büyük bir başarı kazanmadan önce, Disney animasyon filmi benzersiz ve orijinal olarak pazarladı. Orijinalliğin, Aslan Kralının Disney tarihindeki yüce yerinin sebeplerinden biri haline geldiği farz edildi.

Fakat karikatürün bilgisayar animasyonlu versiyonunun son sürümüyle 25 yaşındaki gizli bir tartışma ortaya çıktı. Japonya'da, daha popüler Disney sürümüyle neredeyse aynı olan, hikayesi olan bir animasyon filmi var.

Kimba Beyaz Aslan, ülkenin klasiklerinden biri olarak selamlanan Japon bir animasyon filmi. 1960'larda piyasaya sürüldü ve Japonya'da sevilen bir simge haline geldi ve popüler kültürlerinin büyük bir parçası haline geldi.
Yaratıcı, Osamu Tezuka da ikonik karakter ve Astro Boy dizisinin arkasındaydı.

Japonya’nın Walt Disney’i olarak anıldı ve Kimba’nın Disney klasik Bambi’yi temel aldığını gizlemedi.

Beyaz Aslan Kimba, Tezuka’nın 1950 manga Jungle İmparatoru’na dayanıyordu.

Kimba, 1965’de Japonya’da yayınlanmaya başladı ve aslında NBC tarafından görevlendirildi. Ağ, 1963 yılında Astro oğlanın haklarını aldıktan sonra Tezuka ile bir ilişki kurdu.

Kimba Japonya’da çok büyüdü ve ancak Tezuka’nın 1989’da öldüğü zaman çöktü. Bu süre zarfında Disney ayrıca Aslan Kral’ı üzerinde çalışıyordu.

İki karikatür de benzer bir komployu paylaşıyor. İkisi de kraliyet babalarına doğan aslan yavrularının yeni gelen hikayeleridir. Ancak, birçok kişinin kaşlarını kaldıran diğer benzerliklerdir.

İlk olarak, kötüler. Siyah bir yele ve sol gözünde bir yara izi olan Aslan Kralı. Kimba'nın pençesi var, aynı zamanda siyah bir yele olan ve sol gözünün yerine, şeytani bir yara izi olan kötü bir aslan.
İkincisi, uşakların. Yarada üç tane benekli sırtlan var, Pençe'de iki tane var. Simba’nın danışmanları arasında bir kuş (hornbill) varken Kimba’da bir tane de (papağan) var.

Üçüncüsü… peki, Simba ve Kimba isimlerinin bariz benzerliği.

Şimdi aynı görünen iki çizgi filmin sahnelerini ve çekimlerini yapın.

Aslan Kral Japonya'da serbest bırakıldığında, büyük bir tartışmalara neden oldu. Tezuka Productions, “Biz küçük ve zayıf bir şirketiz. Zaten buna değmezdi. Disney’in avukatları dünyadaki ilk yirmi arasında! ”Japonya dışında, tartışma çok az basına neden oldu.

Disney, elbette, Beyaz Aslan Kimba’dan aldıkları suçlamaları reddetti.

1989'da, Tezuka Productions, Kimba'dan, orman hikayesinin kralının son yarısının sadık bir uyarlaması olan Orman İmparatoru Leo olarak adlandırılan humus sonrası bir film uyarlaması yarattı.

Üretim sorunları nedeniyle ancak on yıl sonra (ve Aslan Kral’ın serbest bırakılmasından üç yıl sonra) piyasaya sürüldü.

Gösterildiği zaman, Disney prodüksiyona karşı durdu ve vazgeçti. Buna rağmen, Orman İmparatoru Leo tam bir evi taradı ancak Kuzey Amerika'daki sonuncusu oldu.

Tartışmaya daha derinlemesine bir bakış izleyin.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir