google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Yeni Kan Testi 10 Yıl İçinde Ölüm Riskinizi Tahmin Edebilir


Geleceğin sizin için neyin saklanacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur, ancak bir sonraki on yılda ölüp ölmeyeceğinizi öğrenebilirsiniz Yıllar önce, yeni bir kan testi sayesinde bilim adamları keşfettiler.

Doktorların bazı hastalıkları veya koşulları kontrol etmelerine veya hatta organların düzgün çalışıp çalışmadığını tespit etmelerine yardımcı olmak için tıbbi muayene sırasında kan testleri yapmak yaygın bir işlemdir. Ancak Nature Communications'da yayınlanan bu yeni çalışma, yeni bir kan testinin 10 yıldaki ölüm oranını yüzde 80'lik bir doğruluk oranıyla tahmin edebileceğini buldu.

Almanya'da bir bilim adamı ekibi bu çığır açan testi geliştirdi.

Biri ölürler edeceğiz zaman, bilim adamları bu aslında onlar için onların yaşam tarzı değiştirebilir böylece gelip neyin onları ikaz risk altında olanlar, yardımcı olacağını söylüyor bilmek için korkunç olsa daha iyi.

Bulgularına varmak için, Max Planck Yaşlanma Biyoloji Enstitüsü'nden bilim adamları, on altı yıla kadar olan sağlık olayları izlenirken, 18-109 yaşları arasındaki 44.168 Avrupa kökenli hastadan kan örnekleri topladılar.

Bu hastalar arasında 5.512 kişi takip çalışmaları sırasında öldü. 226 metabolik biyobelirteç ölçümüne sahip verileri inceleyen araştırmacılar, hastaların ölümüyle ilgili bu biyobelirteçlerden 14 tanesinin bulunduğunu tespit etmişlerdir.

Yeni kan testi, BMI, kan basıncı vb. Gibi geleneksel risk faktörlerini kullanarak tahminlerin doğruluğunu yenebildi.

Ekip, ölüm riskini ne kadar iyi tahmin edebildiklerini bulmak için bir kez daha biyobelirteçleri inceledi, bu kez 1997 yılında 7.000'den fazla Fin hastasını kapsıyordu. Takip sırasında, 1.213 katılımcı bitti ve 14 biyobelirteç 5 ila 10 yıl içinde ölümleri yüzde 83 oranında doğru bir şekilde tahmin etti. Araştırmacılar şunu yazdı:

“Bu sonuçlar, metabolik biyobelirteç profillemesinin, ilgili klinik ortamlarda daha da doğrulanırsa, hasta bakımını yönlendirmek için potansiyel olarak kullanılabileceğini göstermektedir.”

Bu yeni kan testiyle, bilim adamları şimdi klinisyenlerin hastalarının ilaç durumuyla başa çıkma konusunda daha iyi bir plan ortaya koymasının yararlı olacağını umuyorlar.

Test, fiziksel olarak ne kadar savunmasız olduğunuzu ölçer.

İlk yazar Dr. Joris Deleen, yeni kan testinin ne kadar yılınız kaldığını tahmin edemeyeceğini ancak fiziksel olarak ne kadar savunmasız olduğunuzu söyleyebileceğini söyledi. sizi sağlık ve yaşam tarzınız için bir şeyler yapmaya zorlamalıdır.

Yeni kan testi umut verici olsa da, bilim adamları klinik ortamda kullanıma hazır olmadığını ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyorlar. Çalışma aynı zamanda sadece Avrupa kökenli hastaları da içeriyordu ve diğer etnik gruplara bakmadı.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir