google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Bill Gates, Güneşi Kısmak İstiyor – Ve Yakında Olabilir!


  • Microsoft'un kurucusu Bill Gates, küresel ısınmayı azaltmayı amaçlayan bir projenin finanse edilmesine yardım ediyor.
  • Harvard Üniversitesi’nin Stratosferik Kontrollü Pertürbasyon Deneyi (SCoPEx) gezegenimizi korumak için güneş ışınlarını engellemek için kalsiyum karbonat tozu püskürtmeye çalışacak.
  • Ancak diğerleri, teknoloji konusunda şüpheci davranıyor ve yarardan daha fazla zarara yol açabileceğini iddia ediyor.

Bir bilim kurgu hareketi için bir komplo gibi gelebilir ama hayır, gerçekten oluyor. Birçok raporun onayladığı gibi, Bill Gates şu anda küresel ısınmanın etkisini azaltmayı amaçlayan bir projeyi finanse ediyor – güneşi kısarak.

Aslında Harvard Üniversitesi'nden bilim adamları önerilen çözüm üzerinde çalışıyorlar ve 63 yaşındaki milyarder her şeyi destekliyor. Tabii ki ilk plan, güneş ışınlarını güneşten sapacak ve dolayısıyla küresel ısınmanın zararlı etkilerini azaltacak bir güneşlik tonu oluşturmak için gezegenimizin yüzeyinin üzerine 2 kilogram kalsiyum karbonat tozu göndermektir.

Söz konusu projeye Stratosfer Kontrollü Perturbasyon Deneyi (SCoPEx) deniyor.

Daily Mail’in bir makalesinde, aslında “gökyüzü bulutlu” deneylerinin birkaç ay önce başlaması gerektiğini, ancak şu anda bekletilip bekletildiklerine dikkat çekildi

. ]

İlk SCoPEx testinin yaklaşık 3 milyon dolara mal olması bekleniyor ve "alet paketini atmosfere yaklaşık 20 km yukarı kaldırmak için" yüksek irtifa balonunun kullanılması gerekiyor. "Dedi. Harvard Üniversitesi resmi web sitesi.

Başarılı olduktan sonra, yakın gelecekte gezegenimizin üzerine yayılan bu tozların daha fazlasını görmeyi bekleyebiliriz.

Bununla birlikte, bazı kişiler daha sonra ozon hasarına neden olabileceğinden korktuğu için teknoloji konusunda iyimser hissetmiyor. Bu olursa, zararlı ultraviyole ışınlarından daha az korumamız olur. Bu kansere neden olabilir ve milyonlarca insanın hak talebinde bulunabilir. Ayrıca kuraklıklar, kasırgalar ve diğerleri gibi doğal felaketleri tetikleyebilir.

Harvard'ın ekibinin yöneticisi Lizzie Burns şunları itiraf etti:

“Bizim düşüncemiz korkunç… Ama iklim değişikliği de öyle.”

SCoPEx, küresel ısınma ve iklim değişikliği için gerçekten doğru çözüm mü?

Şimdilik kesin olarak bilmiyoruz, ama yakında yakında öğreneceğiz.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir