google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

ABD İstihbarat Ajansı Yapay Casusluk Yapan Bir Beyin Yapıyor


  • NGA’nın Bilim ve Metodoloji Bürosu, çok yönlü bir analiz aracı olan Sentient’in yayınlandığını doğruladı.
  • Proje hâlâ devlet sırrı olarak görülüyor, analiz aracının geçmişe ve şimdiye kadar insanların geleceğe hazırlanmak için kullanabileceği umutları vermek için her türlü veriyi aldıkları söyleniyor.

Colorado Springs’teki 2019 Uzay Sempozyumu’na katılanlar, bir Hava Kuvvetleri yetkilisi ve Ulusal Jeo-Mekansal İstihbarat Ajansı’nın “İşletme Bozukluğu” konulu tartışmalarını dinleme şansı buldu. . Tartışma, izleyicilerden birinden bir soru ortaya çıkıncaya kadar belirsizdi.

“Savunma Bakanlığı ne zaman gerçek zamanlı, otomatik, küresel bir savaş düzenine sahip olacak?”

Bu soru NGA’nın Bilim ve Metodoloji Ofisi direktörü Chirag Parikh tarafından ele alındı.

“Bu harika bir soru ve gerçekten çok iyi sınıflandırılmış cevaplar var.”

Sonra Chirag Parikh gülümsemeyle devam etti, “Sıradaki soru ne?”. Ayrıca, “mekansal zekanın” artık sadece uydulardan gelen resimlerden ibaret olmadığını, zaman damgası, konum damgası ve tüm çeşitli veri türlerini birleştirme girişimi olan herhangi bir şey olacağını açıkladı.

Daha sonra başka bir soruyu yanıtladı.

“Bu ne zaman anlık bir anlayış ve strateji geliştirmeye dönüştü?”

Çok yakında Parikh'e göre, ancak bunu mümkün kılacak özel programlardan bahsetmedi. Ulusal Keşif Bürosunun bir ürünü olan Sentient, bu özerk, gerçek zamanlı yorumlamaya benzer ve alakalı yeteneklere sahip olacaktır. Bu girişim ideal olarak, NGA gibi diğer organizasyonlardaki insan analistleri için her şeyi kolaylaştıracak.

Bu projeyle ilgili araştırmalar, Sentient Şirketi için bir talepte bulunduktan sonra 2010 yılından bu yana devam ediyor. 2013 yılında, program ilk araştırma ve geliştirme kilometre taşına ulaştı, ancak ayrıntılar gizli kaldı. 2018'de Sentient hakkında çevrimiçi olarak bir bildiri yayınlandı, ancak NRO’nun Halkla İlişkiler Ofisi Direktör Yardımcısı Furgerson Verge’ye projenin halen geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Yapay beyin yıllardır gelişmekte ancak detaylar az kalmaktadır. Furgerson'a göre, “Yüksek miktarda veri alıyor ve işliyor, Sentient normal kalıpları katalogluyor, anormallikleri tespit ediyor ve rakiplerin potansiyel eylem planlarını tahmin etmeye ve modellemeye yardımcı oluyor.”

Bu proje hala geliştirilme aşamasında olmasına rağmen, her şeyin en fazla cevabı için programlanmış yapay bir beynin varlığı, gizlilik uzmanları için birçok kırmızı bayrak ortaya çıkarıyor.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir