google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Kuzey Kutbu Bölgesinde Artık Orman Yangınları Buluyor


• Buzlu manzaralarıyla bilinen Alaska, Alberta, Grönland ve Sibirya da dahil olmak üzere Kuzey Kutup Bölgesi'nin bölgeleri şimdi daha fazla yangına sahip.
• Perre Bir coğrafya tutkunu olan Markuse, kuzey yarımkürenin üst kısmından geçen alevlerin uydu görüntülerini topladı.

Orman yangınları hakkında konuştuğumuzda, Avustralya ve Kaliforniya hakkında bir çok şey düşünürdü. Ancak kutup ormanları, yıldırım çarpması gibi doğal ateşleyici ve talaş ve yaprak gibi kuru yakıtın kendiliğinden yanması ile eğilimlidir.

CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) Mayıs ayına ait ve bu yangınların 55 megaton karbondioksit salınmasından sorumlu olduğunu ortaya koyan verileri yayınladı. Birçok kişi kutup bölgesindeki orman yangınlarının Temmuz ve Ağustos aylarında yaygın olduğunu söylese de, iklim değişikliğinden dolayı bu olayların iki katına çıkacağını inkar edemeyiz.

Bilim adamları ve iklim değişikliği savunucuları, Kuzey Kutup Bölgesi hakkında iki kat daha fazla ılık görünen çok ses çıkardılar.

Hem Alaska hem de Sibirya’nın Temmuz ayından bu yana en fazla orman yangını yakaladığı kaydedildi. CAMS, kayıtlı sayının her gün tutuşan yenisiyle 400 orman yangını olduğunu bildirdi. NASA’ya göre, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir devletten daha fazlası yok.

Grönland, geniş buzlu manzaralarına rağmen, aynı zamanda sıcak ve kurak bir yaz geçiriyor ve bu da onu orman yangınlarına karşı savunmasız hale getiriyor. Washington Post Grönland’ın buz tabakasının bir ay önce erimeye başladığını ve 2012’nin rekorunu kıracaksa, bilim adamının yakından ilgilendiğini bildirdi.

Orman yangınları sağlığımızı etkileyen birçok kirletici madde yaymaktadır ve Kuzey Kutup Dairesi'nin çoğu çok kalabalık olmamasına rağmen, bölge sakinleri orman yangınlarının getirdiği kirliliği kaçamazlar. Alaska ve Sibirya'daki orman yangınlarından bazıları yaklaşık 100.000 futbol sahası ya da Lanzarote'nin tamamını işletmektedir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir