google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

New Mexico Şili, Uzayda Yetiştirilen İlk Meyve Yetiştiriciliği Tesisi Olacak


  • NASA’daki bilim adamları, Yeni Meksika ’ini, Dünya atmosferinin ötesinde yetişen ilk meyve veren bitki olarak seçtiler.
  • Şili bitkisi New Mexico ve Sandia tohumları arasında bir melezdir.
  • Meyve veren bitkinin 2020 Mart’ında ISS’ye açılması planlanıyor.

Bir NASA bilim insanından oluşan bir ekip, uzayda yetiştirilen ilk meyve yetiştirme tesisi olmak için hibrit bir Yeni Meksika şili seçti. Chili tesisi, 2020 Mart'ında bir ara Uluslararası Uzay İstasyonunda başlatılacak ve test edilecektir.

New Mexico, Española'dan gelen biber çeşidi, uzay istasyonunda nasıl yiyecek yetiştirileceğini test eden NASA’daki Advanced Plant Habitat deneyinin bir parçası. Ajans, insanları Mars'a göndermeyi planladığı gibi, uzayda bitkilerin başarılı bir şekilde büyümesi konusundaki araştırmalarına devam ediyor.

Hibrid meyve veren bitkiye “Española Improved” adı verildi.

Bilim adamları, uzayda taze meyve ve sebze yetiştirmenin yollarını bulmalı, çünkü farklı gezegenlere yolculuk uzun zaman alıyor ve paketlenmiş yemekler için yeterli olmayacak astronotlar. Ajans, bitkiler için büyüme koşullarını yeniden yaratan bir tesis olan Advanced Plant Habitat'ta başarılı bir şekilde yaprak yeşillikleri yetiştirmiştir.

Dünya’nın atmosferinin ötesinde kolay büyüyen ürünler değil. Tozlaşma kolayca gerçekleşmeli ve bitkiler ortamdaki yüksek karbondioksit seviyelerine dayanabilmelidir. Ancak bilim adamları, belirli biber çeşitlerinin harika adaylar olduğunu bulmuşlardır.

2018’de NASA bilim adamları Jacob Torres, uzay ajansında stajyer oldu ve araştırmacıların New Mexico’dan Hatch biberleri çalıştıklarını gördü. Eyalet vatandaşı olan Torres daha sonra Espanola biberinin üzerinde çalışılması gerektiğini önerdi.

Yeni Meksika şili iki tohumdan bir melez: Yeni Meksika çekirdeği ve Sandia çekirdeği.

Hatch biberleri New Mexico çöllerinde yetişir. Espanola çeşidi ise yüksek irtifa ortamlarında iyi çalışır ve kısa bir süre boyunca yetişebilir. Bu onu Dünya dışında büyümek ve hasat yapmak için ideal bir aday yapar.

Meyve veren bitki projesinde lider bilim adamı Matthew W. Romeyn, aynı zamanda uzay istasyonunda Española'nın Geliştirilmiş olmasını sağladı. E-postayla gönderilen bir açıklamada şöyle dedi:

“Bonus olarak, Española Improved, Hatch Valley'den düzenli olarak kırmızı olarak tüketilen birkaç biber biber çeşidinden biri, bu yüzden biber biberlerinin yeşil mi yoksa yeşil mi yediklerine karar vermeleri için mürettebata bırakabiliriz. meyvenin tamamen kırmızıya dönmesini bekleyin, ”Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir