google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Sigara İzmaritleri Plastik Çubuklardan Daha Büyük Bir Çevresel Tehdit Olduğunu Araştırıyor


  • Cambridge, İngiltere'de Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bize plastik, sigara izmaritlerinin yanı sıra başka bir büyük tehdit olduğunu söyledi çevremize doğru.
  • Atılan izmaritleri yalnızca okyanusumuzu kirletmekle kalmıyor, aynı zamanda zararlı maddeden yaptıkları için toprağımıza da zarar veriyorlar.

Tek kullanımlık plastiğin çevreye zararlı etkileri hakkında hepimiz biliyoruz. Sayısız uzman ve kuruluş, bizi şişeler, bardaklar, kamışlar ve diğerleri gibi plastik ürünlerin günlük kullanımımızı en aza indirgememiz için sürekli ve tekrar uyardı.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, aslında plastikten daha büyük bir çevresel tehdidimiz var gibi görünüyor. Plastikten daha tehlikeli bir çevresel tehlike ne olabilir diye soruyorsunuz? Yeni bir araştırma bize bu cevabı veriyor – sigara izmaritleri.

Okyanuslarımıza zarar vermenin yanı sıra, sigara izmaritleri de toprağımızı tahrip ediyor.

Cambridge, İngiltere’nin Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından yapılan ve Ekotoksikoloji ve Çevre Güvenliği günlüğünde yayınlanan bir çalışmada, toprakta atılan sigara izmaritlerinin çimlerin çimlenmesini% 10 azalttığını ve yoncayı azalttığını öğrendik. % 27 oranında. Sürgün uzunluğu da sırasıyla% 13 ve% 28 azalmadan etkilenir.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Danielle Green, şöyle söylemişti:

“Dünya çapında sokakları ve parkları çok yaygın bir manzaraya sahip olmasına rağmen, çalışmamız sigara izmaritlerinin bitkiler üzerindeki etkisini ilk kez ortaya koyuyor.”

Kesinlikle daha sonradan çözülmesi gereken çok büyük bir sorun.

Araştırma ayrıca, tahmini olarak 4,5 trilyon sigara izmaritinin yıllık olarak çöpe atıldığını söylüyor.

Örneğin, Cambridge’te araştırmacılar metrekare başına yaklaşık 128 izmarit buldular.

Yani evet, sigara içmek, uzun vadede vücudumuzu tahrip eder, paramızı boşa harcar ve hatta çevremize zarar verir.

Bu, özellikle sigara filtrelerinin özellikle selüloz asetat lifi olarak adlandırılan bir biyoplastikten yapılmasından dolayı ciddi bir çevresel sorun olduğu anlamına geliyor.

Bu arada, sorumsuzca atıldığında, içilmeyen sigaraların bile, kullanılan filtrelerle benzer yıkıcı etkilere sahip olduğu keşfedildi. Sadece tütün toksinleri yandığında daha da kötüleşiyor.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir