google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

İki Kez Yanıp Söndüğünüzde Yakınlaştırdığınız Kontakt Lensler Gözlükler Son Oyun Sonrası


  • Bilim adamları gözlerin hareketleriyle kontrol edilebilecek kontakt lensler oluşturdular.
  • Bu lensler sadece gözlerinizi kırparak yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilir.
  • Bu buluş yakın gelecekte uzaktan kumandalı robotik ve görsel protezlerde kullanılabilir.

O zamandan beri, teknoloji ile çalışan ve telefonunuzla ve bilgisayarlarınızla yaptığınız gibi kullanılan akıllı gözlüklerle teknolojiden hoşlandık. Bununla birlikte, pek bir şey başarılı değil ve hala Iron Man’ın EDITH’ine en yakın olanı bekleyenleri bekliyoruz.

Öyleyse, böyle bir buluş için gerçekten umutluysanız, California San Diego Üniversitesi'nin dergisinde yayımlanan “Elektrookülografik Sinyalle Kontrol Edilen Bir Biyomimetik Yumuşak Lens” araştırmasını bilmek istersiniz Gelişmiş Fonksiyonel Malzemeler .

Bu eser, gözlüklerin yerine kullandığın kontakt lens veya renk estetiği ile aynı. Gözbebeklerinin çevresinde bulunan beş elektrot kullanımı ile kontakt lensler gözlerin üzerine monte edilir. Bu biyomimetik lensler, yanıp sönme veya hareket etme gibi gözler tarafından yayılan elektrik sinyallerine yanıt veren polimer filmlerden yapılmıştır.

Bu buluş henüz başlangıç ​​aşamasında ve prototip aşamasında olmasına rağmen, ekip çoktan denedi ve bu lenslerin çalıştığını kanıtladı. Göz kapaklarınızı çift yanıp sönerek yakınlaştırıp uzaklaştırabilirler. Gözlerin hareketleri tarafından kontrol edildiklerinden etrafa bakmak diğer işlevleri de yürütebilir.

Bu proje halka üretilirse, tıbbi koşullarını ve rahatsızlıklarını kısıtlayan rahatsızlıkları olanlar için bu büyük bir yardımcı olacaktır. Ayrıca görme engellilere daha net bir vizyon ve fırsatlar sağlayabilir.

Kim bilir, belki de uzun vadede bu araştırmada daha fazla ayrıntılandırma ve güncelleme yapıldığında, kitap okumak, arşivlere göz atmak veya veri depolamak (evet, EDITH gibi) kullanmaktan zevk alabiliriz.

Yine de uzak durdu. Ancak, bu kontakt lens görsel gereksinimlerimizin çoğunu karşılayabiliyorsa kesin olan bir şey var, çok bağımlı olduğumuz gözlüklere elveda diyoruz, sence de öyle değil mi?Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir