google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

300 Filden Fildişi Singapur'da 48 Milyon Dolarlık El Ele Geçirdi


  • Singapur yetkilileri Çin’in gümrük birimi tarafından reddedildi.
  • Yasadışı kargo ayrıca 35,7 milyon dolar değerinde pangolin skalası içeriyordu.
  • Yetkililer, ele geçirilen yasadışı ürünleri imha etmeyi planladı.

Fildişi dişleri için açgözlülük, fillere merhamet gösterilmesine rağmen, durdurulamadı. Son zamanlarda, Singapur'daki otoriteler, yaklaşık 300 Afrika filinden alınmış, 8.8 ton fil fildişi devasa bir gemi yakaladı.

Büyük yükün sokak değeri 12,9 milyon dolar (10,4 milyon £). Yasadışı sevkiyat, Singapur gümrük yetkilileri tarafından Çin gümrük bölümünden bir ipucunun yardımı ile köşeye sıkıştırıldı.

Sevkiyat, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden geldi. Vietnam'a teslim edilmesi gerekiyordu ve Singapur'dan yeni geçiyordu.

Gönderi yanlışlıkla kereste ilan edildi.

Bunlar yetmediyse, yetkililer ayrıca 11.9 ton pangolin terazisi buldular. Bunların yaklaşık 2,000 pangolinden alındığı düşünülmektedir.

Ele geçirilen ölçeklerin değeri 35.7 milyon dolar (28.6 milyon £) 'dır.

Yetkililer, ele geçirilen fildişi ve tartıları yok edecekler.

Bu, Singapur'un bu tür yasadışı yükleri ilk kez köşeleştirdiği bir durum değil. Bu yılın nisan ayından bu yana, gümrük 37.5 ton pangolin terazisini ele geçirmeyi başardı.

Ama bu son olay şu ana kadar türünün en büyüğü oldu.

Reuters adına yapılan açıklamada, Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) Singapur'un baş iletişim sorumlusu Kim Stengert, “Singapur, her zaman istemeden, küresel fildişi ticaretine iki nedenden ötürü dahil olduğunu söyledi: 1990'ların öncesi fildişinin yasal olarak satılabileceği küçük bir iç pazarın varlığı. ”

Fildişi, süs ve geleneksel ilaç kullanımları nedeniyle uzun zamandır takdir edilmektedir.

Bu arada, geleneksel Çin tıbbında kullanılmasından dolayı pangolin terazileri Asya'da talep görmektedir.

Bu yasadışı faaliyetin cezası çok fazla. Singapur, 500.000 SGD (295.000 £) veya iki yıl hapis cezasına kadar para cezası verdi.

Ele geçirilen eşyaları imha etme kararı karışık tepkiler alıyor. Bazıları bunu yapmanın arzı azalttığını ve bu nedenle kaçakçıların fiyatını artıracağını düşünüyor.

Bu, ticareti daha kazançlı hale getirecek ve daha da yaygınlaşacak ve daha fazla fil ölümü ile sonuçlanacaktır.

Diğer yandan, bazıları onları yok etmenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Ondan kurtulmak, diğer herhangi bir kaçak mal gibi, onun varsayılan değerini büyük ölçüde azaltacaktır.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir