google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

İtalyan Kasabası, Hayvanlarda Kaygıyı Azaltmak İçin Sessiz Havai Fişe Geçti


  • Collecchio, büyük festivaller sırasında köpeklerin ve yerel vahşi hayvanların kaygılarını azaltmak istiyor.
  • 2011 yılında Arkansas'ta havai fişek nedeniyle yaklaşık 5000 kuş düşmüştür.
  • Birçok havai fişek şirketi şimdi sessiz havai fişek satıyor.

Havai fişekler, neredeyse her büyük festivalde önemli bir unsurdur ve kim hoşlanmaz? Havai fişekler için bir tür fobiniz olmadığı sürece, gökyüzüne güzel renk ve şekillerle aydınlatmak her zaman bir gösteri olacaktır.

Ne yazık ki, tüylü arkadaşlarımızdan bazıları, özellikle köpekleri aynı şekilde hissetmiyorlar. Köpeklerin yüksek seslerden korktukları biliniyor ve buna havai fişekler de var.

Muhtemelen her dört Temmuz veya Yeni Yıl’ın saklanacakları bir yer aradıklarını panikleştiklerini ve çılgına döndüklerini fark etmişsinizdir.

İtalya’daki bir kasaba sessiz havai fişeklere geçerek köpekler için hayatı daha iyi hale getirmek istiyor.

Collecchio, Parma eyaletinde, geleneksel havai fişeklerin kullanılmasını yasaklayan bir yasa getirdi. Kutlamalar sırasında köpeklerin ve yerel vahşi yaşamın yaşadığı stresi azaltmak istediler.

2011 yılında, 5000 yıl öncesine kadar kırmızı kanatlı kara kuş, Beebe, Yeni Yıl Arifesinde Arkansas'taki gökten düştü. Havai fişekler trajedinin ardındaki suçlu olarak tanımlandı.

Kuşlar laboratuar incelemelerine gönderildi ve sonuçlar kuşların “akut fiziksel travma” yaşadıklarını ortaya çıkardı.

Yetkililer, sıkıntılı kuşların havai fişeklerden kaçmaya çalışan ağaçlara ve bacalara uçtuğuna inanıyorlar.

Havai fişekler, çakallar ve geyikler gibi büyük memelileri de korkutabilir. Panik onları, araçların çarpabileceği yollara doğru sürükleyerek gönderebilir.

Fireworks üreticileri bu tercih için piyasayı tanıyor. İngiltere merkezli Fantastic Fireworks şirketi üst düzey görüntü yöneticisi Rino Sampieri, son on yılda bunun için daha fazla rakip gördüklerini söyledi. Sessiz havai fişekler, her havai fişek şirketinin envanterine girmiştir.

Bu yasa yalnızca Collecchio'daki hayvanlar arasındaki stresi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda hayvan sahiplerinin hayvanları hakkında endişelenmek zorunda kalmadan festivallere katılmalarına izin verecek. Bu aynı zamanda hassas işitmeye sahip olan veya sadece yüksek seslerden hoşlanmayan çocuklara veya yaşlılara da fayda sağlayacaktır.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir