google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Feminist Tasarımlar “Anti-Manspreading” Başkanı, Buna Bir Ödül Kazandı


  • Erkekler için sandalye bir adamı bacaklarıyla birlikte oturmaya zorlar.
  • Feminizm ve cinsiyetçilik projesi için ilham kaynağı.
  • Tasarım, üniversitesi için son projesinin bir parçasıydı.

Eğer bir kadınsanız, rahatça bacaklarını açtıklarında erkeklerin kamusal koltuklarda çok fazla yer kaplamalarından nefret etmelisiniz. Manspreading, bilindiği üzere, diğer insanların mekanı için tam bir saygısızlık gibi görünüyor.

Kadınların yayılmanın üstesinden gelmenin yolları var. En kolay olanı, kamusal alanda sahip olduğundan daha fazla yer işgal etmesi durumunda, bir erkeğe bacaklarını kapatması düpedüz söylemesidir.

Laila Laurel bunu bir açıklama yaparak yapmaya karar verdi – bir erkeği bacaklarıyla birlikte oturmaya zorlayacak bir sandalye tasarladı.

Brighton Üniversitesi’nden mezun olan 23 yaşındaki 3D Tasarım ve Zanaat 23 yaşındaki Laurel, son yıl projesi olarak sandalyeyi yarattı. Proje “Manspreading İçin Bir Çözüm” olarak adlandırılıyor ve aslında bir kadının bacaklarını ayırmak suretiyle oturmasına olanak tanıyan ikinci bir sandalye içeriyor.

Adamın sandalyesi bacakları daraltan, yolcuları bacakları kapalı oturmaya zorlayan bir koltuğa sahip.

Bu arada, kadının sandalyesi tam tersi bir tasarıma sahip; açılır ve ortada. İşgalciyi bölünmüş ayaklarla oturmasını sağlayan bir tahta takozu vardır.

Laurel, The Independent ile yaptığı konuşmada, sandalyelerin ciddiye alınmadığını, bunun yerine projenin “kadınların oldukça eğlenceli ama gerçek anlamda karşı karşıya kaldığı bir konuya fiziksellik” verdiğini söyledi.
Sandalyeleri, oturma sanatında yer alan ve cinsiyete özgü düşünülebilecek sorunları tanımlayabilecek ve sorgulayabilecek şekilde tasarladı. Manspreading bu kategoriye girer.

“Tasarım pratiğim dördüncü dalga feminizminde bağlamsallaştırıldı ve bu parçalar için bir başka büyük ilham kaynağı ise, kadınların yaşadıkları cinsiyetçilik hakkında tanıklık edebileceği bir platform olan Laura Bates’in Her Gündelik Cinsiyetçilik Projesi’ydi” ​​(19459008).

Çalışması, ortaya çıkan yetenek için ona bir Belmond Ödülü kazandı. Ayrıca, Graduate gösterisinde büyük bir hit oldu.

Laurel, çalışmalarından bu yana aldığı olumlu tepkiden dolayı heyecanlandı. Gösterideki insanların tepkisinin heyecan verici ve cesaret verici olduğunu ve ilginç değişimleri tetiklediğini ve insanları güldürdüğünü, çalışmasında gerçekten değer verdiği bir şey olduğunu söyledi.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir