google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Bilim adamları Kök Hücreleri Tam Boyutlu Atma Kalbini Büyütmek İçin Kullanıyor


  • Araştırmacılar kök hücrelerden insan kalbi yetiştirmenin bir yolunu buldular.
  • Bilim adamları, cilt hücrelerinin bir hastadan toplanarak, tam boyutlu bir kalp geliştirmelerine yardımcı olacak kök hücreler oluşturmak için toplanabileceğini öne sürüyorlar.
  • Bu atılımın, dünyanın dört bir yanındaki bir kalp nakli ihtiyacı olan milyonlarca hastaya yardım etmesi bekleniyor.

Bilimsel bir buluş ortak bir tıbbi ikilem için kalıcı bir çözüm olabilir. Bilim adamları tamamen yetişkin kök hücrelerinden tamamen büyük boyutlu bir kalp attılar. Kalp nakli gerektiren her hastanın tam olarak ihtiyaç duyduklarını almasını sağlayabilecek olağanüstü bir başarıdır.

Massachusetts General Hospital ve Harvard Medical School'dan araştırmacılar, Circulation Research'te yayınlanan çalışma üzerinde birlikte çalıştılar. Bilim adamları, nakil için uygun olmayan insan kalplerini kullanarak kan damarlarıyla dolu insan kalbinin iskelesini bulabilirlerdi. İnsan deri hücrelerini pluripotent kök hücrelere dönüştürürken bu onların temelini oluşturur. Kök hücreler sonunda iskelede büyümesine izin verilen kalp hücrelerine dönüştürüldü.

Çalışmanın milyonlarca hastaya ikinci bir şans vermesi bekleniyor.

Ama çalışıyor mu? Araştırmacılar, elektrik verildiğinde atmaya başlayan kalpleri yetiştirebileceklerini açıkladılar. Her ne kadar yeni kalpleri insanlar üzerinde test etmek için çok erken olsa da, nakil ihtiyacı olan hastaların şansını artırabilecek büyük bir kilometre taşıdır.

Çalışmaya göre, dünya çapında kalp yetmezliği olan 25 milyondan fazla insan var. Bu hastaların binlerceü sadece ABD'de kalp nakli için bekliyor. Ne yazık ki, bağış kıtlığı nedeniyle her yıl sadece 2,500 kalp nakli gerçekleştirilmektedir. Buna ek olarak, kalbin yeni konakçı tarafından reddedilme riski vardır.

Devrimden milyonlarca hayat kurtarılabilir.

Çalışma, kendi cilt hücrelerini kullanan bir hasta için yeni bir kalbin yetiştirilebileceğini doğrulayabilir. Bu şekilde, hastaya vücutları tarafından reddedilmeyecek bir kalp garanti edilir. Daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, atılımın gelecekte milyonlarca insana yardımcı olabileceği konusunda çok az şüphe var.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir