Hamamböcekleri İnsektisitlere Bağışıklık Oluşmaya Başlıyor


  • Çalışmadaki hamamböcekleri maruz kaldıkları insektisitlere karşı direnç geliştirdiler ve diğer böcek ilaçlarına karşı direnç geliştirdiler
  • Bu direnç haşere kontrolünü neredeyse imkansız hale getirecek.
  • Farklı haşere işleme yöntemleri çözümdür.

Küçük boyutuna rağmen, hamamböceği etrafındaki en korkunç hayvanlardan biri. Bu küçük ve kahverengi yaratıklar, özellikle size doğru uçmaya başlarsa, en erkeksi erkeği korku içinde korkutabilir.

İnsanları korkutan sadece ürkütücü ve ürkütücü görünümleri değil, aynı zamanda getirdikleri sağlık tehditleridir. Hamamböcekleri, E.coli, salmonella ve bizi hasta edebilecek birçok bakteri türü taşır.

Sadece hamamböceklerinin varlığı yetmezmiş gibi, onları bizim için daha da korkutucu kılacak bir şey oldu – insektisitlere karşı bir direnç geliştirmeye başlıyorlar.

Bu, Purdue Üniversitesi'nden bilim adamlarının Alman hamamböceklerini farklı böcek ilaçlarına maruz bıraktıklarında keşfettikleri şeydi. Hamam böcekleri maruz kaldıkları böcek ilacına karşı direnç geliştirdiler ve diğer böcek ilaçlarına karşı direnç geliştirdiler.

Meseleleri daha da kötüleştiren, hamam böceklerinin bu bağışıklığı yavrularına geçirebilmeleri gerçeğidir.

Öyleyse, TÜM hamamböceklerinin böcek öldürücüler tarafından öldürülemeyeceği bir gelecek hayal edin.

Titreme.

Purdue Üniversitesi'nde çalışmayı yöneten Michael Scharf'a göre, “” Bu hamamböceklerinde daha önce gerçekleştirilmemiş bir zorluk. Aynı anda birden fazla insektisit sınıfına direnç geliştiren hamamböceği, bu zararlıları kontrol etmeyi sadece kimyasallarla neredeyse imkansız hale getirecek. ”

Yok edici maddeler, farklı böcek öldürücülerden oluşan bir kokteyl kullanarak böcekleri yok eder. Bu böcek öldürücüler, toksisite ve kimyasal bileşim gibi faktörlere dayalı olarak sınıflara ayrılır. Bu, bir hamam böceği bir tür böcek ilacı tarafından öldürülemediği takdirde, işi yapabilecek başka bir tür olduğu anlamına gelir.

Bilim adamları yöntemleri test etmek için altı ay harcadılar. Hamamböceklerinin popülasyon seviyesini koruyabiliyorlardı ancak sayıları azaltamıyorlardı. Scharf, tek bir hamamböceği neslindeki direncin bazen dört ila altı kat arttığını ekledi.

Tek bir dişi hamamböceğinin, kısa ömrü boyunca 300 kadar yavru üretebileceğini ve bu durumun daha da korkutucu hale geldiğini ekleyin.

Zararlı tedavi yöntemlerini çeşitlendirmek çözüm, diyor Scharf. Bu yöntemler tuzakları ve vakumları içerir. Sanitasyon gibi önleyici yöntemlerin uygulanması da çok önemlidir.

Çalışmanın daha fazla detayı Scientific Reports dergisinde yayınlandı.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir