Harvard Research


Çocukların dini bir ortamda yetiştirilmesi için çaba sarf eden ebeveynlerin, Harvard’a göre bunu yapmanın kendilerine katkıda bulunabileceklerini bilmekten memnuniyet duyacaklarını söylüyor. Çocukların fiziksel ve zihinsel iyi oluşları daha sonra hayatta.

Harvard TH, Chan Halk Sağlığı Okulu tarafından yürütülen ve Amerikan Epidemiyoloji Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmada, haftalık olarak dini hizmetlere katılanların yanında genç yaşlarında her gün dua eden veya meditasyon yapanların daha mutlu olduğunu ve 20'li yaşlarda yaşamda daha yüksek memnuniyet duymak. Bu kişilerin sigara içme, ilaç kullanma, depresyon belirtileri gösterme veya cinsel yolla bulaşan hastalıkları daha az olasıdır.

Yazarlardan biri olan Ying Chen, bir üniversite basın bülteninde şunları söyledi:

“Bu bulgular hem sağlık anlayışımız hem de ebeveynlik uygulamaları anlayışımız için önemlidir. Birçok çocuk dini olarak yetiştirilir ve çalışmamız bunun sağlık davranışlarını, zihinsel sağlıklarını ve genel mutluluklarını ve refahlarını güçlü bir şekilde etkileyebileceğini göstermektedir. ”

Makalenin dediği gibi:

“Sonuçlar, çocukluk ve ergenlik döneminde en az haftada bir dini hizmete katılanların, genç erişkinler (23-30 yaş) arasında hiç hizmet almayanlara göre daha yüksek mutluluk bildirme ihtimalinin yaklaşık% 18 olduğunu göstermiştir. Ayrıca topluluklarında gönüllü olma% 29 ve yasadışı uyuşturucu kullanma olasılıkları% 33 daha azdı.

“Büyürken en azından günlük olarak dua eden veya meditasyon yapanların genç yetişkinler olarak daha yüksek mutluluk bildirme olasılığı% 16, genç yaşta seks yapma olasılığı% 30, genç yaşta seks yapma olasılığı% 40 ve Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon, asla dua etmeyen veya meditasyon yapmayanlara göre.

Bu arada, DeVos Miras Vakfı'nın Din ve Sivil Toplum Merkezi müdürü Emilie Kao şunları belirtti:

“Dini inançların insanlara sağlıklı alışkanlıklara yol açan ve sosyal ağlarını inşa eden ve onlara yaşamlarındaki engellerin üstesinden gelme yeteneği verdiğini gösteren diğer araştırmalarla tutarlı olduklarını düşünüyorum.”

Kıdemli yazar Tyler VanderWeele ayrıca şunu da ekledi:

“Dinle ilgili kararlar temel olarak sağlık tarafından şekillendirilmese de, dini inançları olan ergenler için hizmete devam etmeyi ve özel uygulamaları teşvik etmek, depresyon, madde kötüye kullanımı da dahil olmak üzere ergenliğin bazı tehlikelerine karşı korunmanın anlamlı yolları olabilir ve risk almak. Ek olarak, bu uygulamalar mutluluğa, gönüllülüğe, daha fazla görev ve amaç duygusuna ve affedilmeye olumlu katkıda bulunabilir. ”Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir