Genç Filipina, Tip 2 Diyabetin Önlenmesinde ‘Aratiles’ Bitkilerini Keşfediyor


  • Bir Filipina öğrencisi bilim adamı, Aratiles fabrikasının tip 2 Diyabet’i önleyebileceğini keşfetti
  • Maria Isabel Layson, Arizona, Phoenix’te düzenlenen Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda yarıştı.
  • aratillerin meyvesinin bir antioksidan kaynağı olduğunu keşfetti.

Iloilo Ulusal Lisesi’nden bir öğrenci, Filipinler’de geniş bir kitle olarak bilinen Jamaika vişnesinin potansiyel olarak tip 2 diyabeti tedavi edebileceğini keşfetti. Maria Isabel Layson kısa bir süre önce Phoenix, Arizona'da düzenlenen Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda (ISEF) yarıştı.

Diğer 11 Filipinli delegenin yanı sıra, 80'den fazla ülkeden 1.800 öğrenci bilim adamı arasında, dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olmak için övgüde bulundu. 16 yaşındaki lise öğrencisi, 2019 ISEF'teki aratiles meyvesindeki potansiyel anti-diyabetik bileşenleri keşfettiği için ödüllerden biriydi (Muntingia calabura).

Layson, Meksika, Bolivya ve Filipinler gibi tropikal ülkelerde bulunan çok göz ardı edilen bitki üzerine yaptığı çalışmayı destekledi. Tesis 22 yıl boyunca çalışılsa da, mevcut çalışmaların henüz bitkinin tıbbi bir kaynak olarak potansiyelini tam olarak kullanmadığını keşfetti.

Layson’ın araştırması, Gıda ve Beslenme Araştırma Enstitüsü laboratuvarında deneyleri tamamlamak için Manila’yı ileri geri götürdü. Nihayet, o, aratillerin meyvesinin bir antioksidan kaynağı olduğunu ve “postprandiyal hipergliseminin önlenmesi yoluyla tip 2 diyabetes mellitusun önlenmesine yönelik olabilecek pratik uygulamada” keşfetti.

Layson bir röportajda şöyle dedi:

“Diyabet için Aratiles meyvesini veya Sarisa'yı çalıştım. Bu çalışmanın sonucu, Sarisa meyvesinin bütün bitki kısımlarının, anti-diyabetik özelliklerinden dolayı yardımcı olabilecek antioksidanlar içerdiği yönündedir. ”

Uluslararası ödüller Colorado'dan Krithik Ramesh tarafından verildi; California'dan Allison Jia ve Kentucky'den Rachel Seevers iki Intel Foundation Young Scientist Ödülünü aldı; Michigan'lı Shriya Reddy, Craig R. Barrett Yenilik Ödülü'nü aldı.

Yarışmada kazanamamasına rağmen, Layson ülkeyi uluslararası fuarda temsil etmekten onur duyduğunu söyledi.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir