google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Kitap Okuyucular Bilime Göre Daha Güzel, Daha Empatik İnsandır


  • Londra’da Kingston Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bize kitap okurlarının TV izleyicileri ile karşılaştırıldığında daha güzel, daha empatik ve daha sosyal olduğunu söylüyor .
  • Araştırma 123 kişiyle görüşmeyi içeriyordu. Hatta ne tür bir tür okumayı veya izlemeyi tercih ettiklerini belirtmeleri istendi.
  • Sonuç, kitap kurtlarının kitap kurtlarından ziyade “ineklik, yalnızlık” dışında bir şey olmadığını gösteriyor.

Genellikle medyada tasvir edilen kitap kurtlarını inek yalnızlığı olarak görüyoruz. Bu, elbette, genel klişeleşmeden başka bir şey değil, çünkü kitap severlerin gerçek hayatta böyle olmadığını biliyoruz.

Durumda, bilim aslında bize tam tersini söylüyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, kitap okuyan insanların iyi bir yüzdesi çoğu zaman daha girişkendir, televizyon izlemeyi tercih edenlerle karşılaştırıldığında daha kibar ve daha empatiktir.

Kingston Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma bize 'kitap kurtlarının' göründüğünden daha fazla olduğunu söylüyor.

Çalışma Londra’nın Kingston Üniversitesi tarafından 123 kişiyle görüştükleri bir çalışma ile gerçekleştirildi. Bu kişilere, Barış Çeyrekleri web sitesine göre “hangi türlerden hoşlandıklarını – komedi, kurgu dışı, romantizm ya da drama” ile birlikte “okuma ya da televizyon izleme alışkanlıkları” istendi.

Sosyal becerileri, onlara şu gibi sorular sorularak da değerlendirildi: Başkalarının bakış açısını kendi görüşünüze göre ne sıklıkla düşünüyorsunuz? Yoksa başkalarına aktif olarak yardım etmenin yolunu mu açıyorsun?

Kitap severler, çalışmanın sonuçlarına göre, genel olarak hevesli TV izleyicilerine kıyasla daha iyi davranış sergilemiştir.

İlginç bir şekilde, bulgular bize kitap izleyicilerinin “daha ​​empatik davranışlar sergilerken en üst sıralarda yer alırken” öne çıktıklarını söylerken, TV izleyicileri “daha ​​sosyal karşıtı davranışlar” sergilediler

Kişilik, bir bireyin okumayı tercih ettiği türün türüne bile bağlıdır!

Çalışma ayrıca, kurgu okuyucularının daha komedili olduklarını, komedi okuyanların da insanlarla daha iyi ilişki kurduklarını belirtti. Öte yandan, romantizm ve drama okurları en önemlilerdi.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir