Dünyanın Macadamia Fındıklarının Yüzde 70'i Bir Avustralya Ağacından Geldi


  • Yeni araştırmalar, Güney Queensland’de tek bir 19. yüzyıl ağacının dünyanın baskın bitki çeşitliliğini ortaya çıkardığını gösteriyor.
  • ]

  • Küçük Queensland Gympie kasabası Gympie’nin dünyadaki macadamia fındıklarının% 70’inin kaynağı olduğu tespit edildi.
  • Hawaii’deki macadamias, Avustralya’nın Queensland kentinde küçük bir ağaç grubundan veya muhtemelen yalnızca tek bir ağaçtan kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Dünyanın ekili macadamialarının çoğu Hawaii'de yetişiyor, ancak gevrek, kremalı fındıklar aslında Avustralya'ya özgü. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, dünyadaki macadamia çeşitlerinin yüzde 70'ini üreten Hawaii’deki macadamias’ın, 19. yüzyıldan itibaren Avustralya’nın güneyindeki Avustralya’daki tek bir ağaçtan kaynaklandığını göstermiştir.

Queensland Üniversitesi'nden araştırmacılar, Hawaii'nin macadamia ağacı fındık mahsulünü, Queensland'deki küçük bir kasabadan bölgeye getirilen ve tekrar tekrar klonlanan tek bir çeşide kadar izledi. Bu, ticari macadamia ağacının inanılmaz derecede düşük bir genetik çeşitliliğe sahip olduğu ve araştırmacıların bulgularının yabani ağaçların ve daha “yeni genlerin” keşfedilmesine neden olacağını umuyorlar.

Bitkilerde çeşitlilik korunmaları için önemlidir. Çok fazla genetik değişkenlik olmadan, bitki türleri hastalık ve iklim değişikliği gibi faktörlere karşı daha duyarlı hale getirilir. Bu yüzden, son çalışmanın arkasındaki ekip, hem Avustralya hem de Hawaii'de önemli bir ürün olan macadamia somununun genetik kökenlerini haritalamak için yola çıktı.

Queensland Üniversitesi'nden bir bahçıvan olan Craig Hardner ve araştırmayı yönlendiren araştırmacılardan biri:

“19. yüzyılın sonlarında Hawaii'ye küçük bir tohum koleksiyonu alındı ​​ve tarihsel kayıtlar, Robert Jordan tarafından alınmış ve kardeşlerine dikilen fındık örneklerinden altı ağaç yetiştirilebileceğini gösteriyor. Honolulu banliyölerinde 1896'da köy. ”

Bununla birlikte, Avustralya’daki macadamias çeşitliliğinin eskisi kadar güçlü olmadığına dair işaretler var. Araştırmacılar, Avustralya’nın ilk on yıllarında Avustralya’da ekili ağaçların ekilmiş üç ağacının DNA ’ını, aralarında dünyanın ekili macadamia ağacının olduğuna inanılan bir 1858 örneği incelediler.

Hardner,

Bu ağaçlar, “Avrupa macadamia üretim sistemlerine kaybedilen Avrupa yerleşimi sırasında bir miktar çeşitlilik olduğunu” öne sürerek, vahşi ortamdan alınan hiçbir numuneye kadar geri izlenemedi. ]

Bir sonraki adımın orman korumasına odaklanmak olduğunu söyledi.

“İklim değişikliği oluyor, temizleme var ve vahşi nüfusun yaklaşık% 90'ı özel mülkiyette” dedi. “Vahşi doğada benzersiz genlerin nerede olduğunu tespit etmek ve bu popülasyonları koruma için önceliklendirmek gerçekten önemli.

Macadamias, vahşilerden sadece birkaç kuşaktır. Örneğin elmalar gibi çok fazla seçim döngüsü yaşamamışlardır. Bu, onları iyileştirmek için hala çok fazla fırsat olduğu anlamına geliyor. ”Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir