Batığı'ndan Kurtarılan Eski Şaraplar Yakında İlgilenen Alıcılar için Kullanılabilir


  • 2010 yılında, Almanya kıyılarındaki bir gemi enkazından eski şarap şişeleri geri alındı.
  • Uzmanlar, geri kazanılan şarap tarihini 1670-1690 arasında tahmin ediyorlar.
  • Bir müzayede evi olan Christie, yakında şarap şişelerini ilgilenenlere sunacak.
  • Ancak uzmanlara göre şarap içilemez.

Christie’nin yakında Londra’da 300 yıllık şarap şişelerini açık artırmaya koyması bekleniyor. Müzayede evine göre, bunlar şimdiye kadarki en eski şarap şişeleri olacak ve raporlar bize uzmanların şişeleri muhtemelen “1670 ve 1690 yılları arasında tarihlendiğini” tahmin ettiğini bile söylüyor.

Christie’ye göre, bu eski şarap şişelerinin hikayesi 2010’da “Almanya’nın kıyısındaki okyanus tabanının yüzey araştırması sırasında bir enkazın ortaya çıkmasıyla” ortaya çıktı. “40 metre derinlikte (131 fit), dalgıçlar çürümüş bir enkaz keşfetti ve eski rattan sepette çamurun derinliklerine gömülmüş 14 antik şişe olduğu bulundu.”

Yaşları ve narin doğası nedeniyle, şişelerden biri kazı işlemi sırasında kırıldı. Bu arada, test amacıyla başka bir kişi daha açıldı.

Burgundy Üniversitesi enoloji profesörü Régis Gougeon'a danışıldı ve daha sonra Christie’nin web sitesinde yayınlanan resmi bir açıklamada:

“Dijon'da elde ettiğimiz son sonuçlarımız, sıvının tartarik asit mevcudiyeti nedeniyle üzüm bazlı bir içecek olduğunu doğruladı.”

Gougeon, şişelerin “tanen bozunması açısından zengin tipik bir eski şarap imzası” olduğunu ve şişelerin “güçlü bir kırmızı şarap içerdiği anlamına gelen” resveratrol kullandıkları onaylandı.

Ayrıca ekledi:

“İlginç bir şekilde, laktik ve asetik asit gibi küçük alifatik asitlerin yanı sıra, şarap hala bir miktar etanol içeriyordu.”

Büyük olasılıkla, şişeler 32.942 ila 38.010 $ arasında bir değere sahip olacak ve “şarabı geri alan sahipleri için bir sertifika ile sunulacak” dedi.

Bununla birlikte, satın alabilecek gücü olanlar, bir yudum almaktan caydırılıyor. Bu kesinlikle iyi bir fikir değil, dedi Christie’nin

Müzayede evinin işaret ettiği gibi:

“Şarap çok eski ve müstahkem bir şarap olmadığı için içilebilirliği sorgulanabilir. Buna, tarihi ve vinous önemi çok yaklaşıyor. ”Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir