8 Belugas Hakkında İlginç Hikayeler ve Gerçekler


  • Beluga balinası, dünyanın en zeki deniz hayvanlarından bazıları.
  • Bu beyaz balinalar insan konuşması da dahil olmak üzere başka dilleri de öğrenebilir.
  • Gerçekten özel bir beluga bir keresinde tankında bulunan bir dalgıcın “dışarı çıkmasını” söyledi.

Beluga balinası hiç şüphesiz okyanusların en büyüleyici deniz canlılarından biri. Kendine özgü beyaz gövdesi, çok yönlü çağrıları ve sırt yüzgeci eksikliği ile bilinir. Bununla birlikte, belugas en iyi insanlar tarafından baloncukları üfleme ve dost canlısı kişiliği sevdikleri için hatırlanır.

İnternette komik beluga videoları sıkıntısı yok ve bir çok insan muhtemelen akvaryumdaki beyaz balinalardan biriyle buluşmaları hakkında komik bir hikaye anlatabilir. Öte yandan, belugas hakkında sizi şaşırtacak gerçekten ilginç şeyler var. İşte beluga balinası hakkında sadece 8 büyüleyici hikaye ve gerçekler.

1.. Thames Ziyaretçisi

Belugas, genellikle Arktik okyanusunda yaşıyor, ancak alışılmadık bir subadult, İngiltere’yi ziyaret etmeye karar verdi. Benny beluga ilk kez 2018'de Thames Nehri'nde görüldü ve yüzlerce hayranı çekti.

Benny'nin Thames'te nasıl sona erdiği belli değil ama birkaç ay boyunca orada kalarak kesinlikle eğlendi. Londra Otoritesi Limanı (PLA) bile, balinaya yol açma hakkı vermiş ve tüm gemilere ziyaretçiye dikkat etmelerini söylemiştir.

2.. Beluga Huzurevi

gibi

 Logo

 Facebook'ta

Bir çift belugas, İzlanda'daki bir okyanus hayvanı emeklilik evinde ilk sakin oldu. Küçük Gri ve Küçük Beyaz, hayatlarını birkaç yılını ziyaret eden insanları eğlendiren bir Çin su parkında esaret altında doğdu.

Balinalar ve yunuslar için açık deniz cenneti, Sea Life Trust adlı bir koruma grubu tarafından kuruldu. Her iki beluga da Heimaey adasına yakın yeni evlerinde serbest bırakılmadan önce hayatta kalma eğitimi aldı.

3.. Belugas ve Kedi Kakası

Bilim adamları, 2009 ve 2012 yılları arasında Kanada’daki St. Lawrence Haliç’inde yaklaşık 34 beluganın öldüğü zaman şaşkınlığa uğradı. Ancak, ölen hayvanların yüreklerini ve beyinlerini incelediklerinde suçluyu buldular.

Organlar, Toxoplasma gondii adı verilen ve toksoplazmoza neden olan bir parazit için pozitifti. Ty. gondii genellikle dışkı ile temas yoluyla diğer türlere yayılabilen yaygın bir kedi parazitidir.

4.. Boynuzlu “Beluga”

gibi

 Logo

 Facebook'ta

Belugas hakkındaki en içten hikayelerden biri, aslında beyaz balina olmayan bir hayvanı içeriyor. Yalnız bir boynuz boynuzu bir şekilde Quebec’teki St. Lawrence Nehri’nde bir belugas göğsü tarafından kabul edildi.

Narwhal'ın ailenin bir parçası haline gelmesinin nasıl bir sonuç olduğu henüz belli değil ama açıkça görünmeye çalışıyor. Narwhal'ın evlatlık kardeşleri gibi kabarcıklar uçurduğu görüldü.

5.. İki Dilli Beluga?

Deniz memelilerinin kendi dilleri var, bu nedenle yunuslar "yunus", "beluga", "beluga" konuşuyorlar. Ancak, istisnai bir beluga, diğer dilleri de öğrenebileceklerini kanıtladı.

2013 yılında, Kırım'daki Dolphinarium Koktebel'e bir beluga eklendi ve başlangıçta yunuslar tarafından göz ardı edildi. Bununla birlikte, beluga yavaşça yunus konuşmayı öğrenerek kendini gruba dahil etti. Ne yazık ki, yeni ailesi ana dilini öğrenmedi.

6.. Konuşabilecek Beluga

gibi

 Logo

 Facebook'ta

Yunusla konuşabilen bir beluga'nın etkileyici olduğunu düşünüyorsanız, Noc'u açıkça hiç duymamışsınızdır. San Diego'daki Ulusal Denizcilik Memeli Vakfı'ndaki olağanüstü beluga “dışarı” gibi insan sözcükleri söyleyebilirdi.

Noc’un, burun kanalındaki hava basıncını insan konuşmasını taklit edecek şekilde ayarlayabildiği bildirildi. Ne yazık ki, etkileyici beluga 1999'da vefat etti.

7.. Rus Casusu?

2019’un başlarında, Norveç’te bir grup balıkçı bir emniyet kemeri takan bir beluga bulmak için şaşırdı. Balina cana yakındı, koşumları teknelerine sürtmeye çalışıyordu.

Emniyet kemeri nihayetinde minnettar yaratıktan çıkarıldı ve emniyet kemeri üzerinde bir kamera montajı yapıldığı ve “St. Petersburg Donanımı” kelimelerini taşıdığı ortaya çıktı. Beluga'nın Rus ordusu tarafından kullanılmış olabileceğine inanılıyordu.

8.. Rus Casusu Kurtarıcıyı Açtı

gibi

 Logo

 Facebook'ta

Rus casusu hakkında konuştuğumuzdan beri, beluga Norveç'te geçirdiği zamanı çok fazla seviyordu. Burada, neredeyse denizde kaybedilen bir gadget'ın kurtarıcısı oldu.

Beluga'ya bakmaya çalışan bir kadın telefonunu suya düşürdüğünde, balina derhal harekete geçti. Beluga güvercini indi ve derhal cihazı sahibine geri verdi.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir