Yeni Yasa Filipinli Öğrencilerin Mezun Olmak Üzere 10 Ağaç Yetiştirmelerini Gerektirir

    • Filipin Senatosu, tüm öğrencilerin mezun olabilmesi için 10 ağaç dikmesini gerektiren yeni bir yasa çıkardı.
  • Cum. Tasarıyı yazan yazarlardan Gary Alejano, Filipinler’deki çocukların ve genç yetişkinlerin çevreye katkıda bulunmaları gerektiğini söyledi.
  • Yasa, küresel iklim değişikliğiyle mücadele umuduyla mezun olduktan sonra ağaç dikme geleneğini resmileştirdi.

Mezun olabilmek için Filipinler’deki öğrencilerden geçme notu almaktan daha fazlasını yapmaları istenecek. Yeni bir yasa, ilkokul, lise ve kolejden mezun olanların mezuniyetten önce en az on ağaç dikmelerini zorunlu kılacaktır.

Kongre Üyesi Gary Alejano tarafından tanıtılan “Çevre Yasası için Mezuniyet Mirası”, çevrenin geleceği için nesiller arası işbirliğini ve sorumluluğu teşvik eder. Yasanın savunucuları, yasanın uygun bir şekilde uyulması halinde bir kuşakta 525 milyar ağaç dikildiğine yol açabileceğini söylüyor.

Alejano dedi ki:

“Gençliğin dengeli ve sağlıklı bir ekolojiye olan hakkını kabul etmemize rağmen, bunun gerçek bir gerçeklik olmasını sağlamak için katkıda bulunmalarının bir nedeni yoktur.”

Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Komisyonu, yeni yasaya uymaktan ve uygulamaktan sorumludur.

O ekledi:

“Sadece yüzde 10’luk bir hayatta kalma oranıyla bile, bu, gelecekte liderlik mantosunu üstlendiklerinde gençlerin keyif alabilmesi için 525 milyon ağaç daha mevcut olacağı anlamına geliyor.”

Kanuna göre, ağaçlar yalnızca mangrovlara, mevcut ormanlara, korunan alanlara, askeri alanlara, terk edilmiş maden sahalarına ve kentsel alanlara dikilecek. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, ağaç stoklarının talep edilen yıllık artışa ayak uydurabilmelerini sağlamak için kreşler kuracaklardır.

Filipinler, dünyadaki birçok ülkeden daha şiddetli bir şekilde ormansızlaşma ile karşı karşıya bulunuyor. Ülkedeki toplam orman örtüsü, 20. yüzyıl boyunca, esasen yasadışı kütük açma, yetkisiz bölgelerde kereste üretimi ve nakliyesi nedeniyle,% 70’den% 20’ye düşmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir