google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

Şarap Tanrısı Dionysos'un Roma'da Açığa Çıkarılan 2.000 Yıllık Mermer Baş


  • 2.000 yıllık mermer kafa Roma’nın kalbinde kazıldı
  • Yunan tanrısının mermer başı İmparatorluk dönemine dayanıyor.
  • Başın değerli taşlarla dolu olduğuna inanılan içi boş gözleri vardı

Arkeologlar, Roma’daki şarap ve bereket tanrısı (ayrıca Bacchus – Romalılar) Dionysos’a ait mermer bir kafa ortaya çıkardılar. 2.000 yaşında olduğuna inanılan dev beyaz mermer kafa, geçen hafta The Telegraph'a göre eski bir Roma Forumu yakınında kazıldı.

Uzmanlar, mermer figürünün gözlerinin oyuk olduğunu ve değerli taşların veya camların bir zamanlar onları doldurduğu anlamına gelebileceğini keşfetti. Arkeologlar ayrıca, başın orta çağda bir duvarın parçası olarak kullanıldığını da söylediler.

Mermer kafanın MÖ 1. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl arasında yapıldığı düşünülmektedir.

Parco archeologico del Colosseo / Facebook

Uzmanlar, tanrının kendisini betimleyen yüzünü “rafine ve zarif, genç ve kadınsı” olarak nitelendirdiler. Colosseum Arkeoloji Parkı açıklamalarında şunları söyledi:

“Arkeologlar, gördüklerinde, toprağa gizlenmiş, beyaz mermer bir kafa gördüklerinde ortaçağdan kalma bir duvarı kazıyorlardı. Duvarın içine inşa edilmiş ve orta çağda sıkça olduğu gibi bir yapı malzemesi olarak geri dönüştürülmüştür. Yerden çıkarılan, tüm güzelliğinde kendisini ortaya koydu. ”

Roma'daki arkeoloji müzelerinin direktörü Claudio Parisi Presicce, yüzeye “tamamen görünür olmadığından” mermer kafasına hala tam bir temizlik yapılması gerektiğini söyledi. Presicce, mermer kafanın hala orijinal izlerini açığa çıkarabileceğini düşünüyor. saçının etrafındaki rengi

Mermer kafa tamamen temizlenecek ve daha sonra sergilenecektir.

Parco archeologico del Colosseo / Facebook

Bir tweette, Roma belediye başkanı Virginia Raggi, mermer kafanın şehrin göbeğinde mükemmel durumda bulunduğunun bir "mucize" olduğunu söyledi .

Dionysos, Zeus ve Semele'nin oğluydu ve şarap yapımı tanrısı olarak görüldü.

Dionysos, antik Yunanlılar'daki önemli tanrılardan biriydi. Şarap yapımı dışında, Yunan mitolojisinde bereket tanrısı, dini törenler ve tiyatro tanrısı olarak tapınıyordu.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir