google-site-verification=dqzDG8jRFQklGYDhUtpNYjBOenWfON8p2Ht95Ib1kJ4

‘Oyun Bozukluğu’ Artık Sağlık Dünyasının Resmi Olarak Tanınan Bir Hastalığı Oldu


  • “Oyun bozukluğu” şu anda Dünya Sağlık Örgütüne göre
  • WHO tanımına göre, oyun günlük yaşama müdahale ettiğinde oyun bir hastalık haline gelir.
  • Video oyunu endüstrisi, WHO’nun 2018’de ilk kez önerdiğinden beri bu sınıflandırmaya yüksek sesle karşı çıktı.

Bu çok uzun zaman oldu. 2017 yılının sonlarında oyun bozukluğu, 2018 Uluslararası Hastalık Sınıflandırması taslağının bir parçası haline geldi ve daha sonra 2018 ortalarında, 11. basımın beta versiyonunda yer aldı.

Şimdi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tanınmış hastalıklar listesine oyun bozukluğu eklemeye karar verdi. Uzun zamandır beklenen karar DSÖ üye devletleri tarafından ajansın İsviçre Cenevre'deki 72. Dünya Sağlık Meclisi'nde kabul edildi.

DSÖ’nün ICD-11’ine göre, oyun bozukluğunun tanımı ve karakteristiği:

“Çevrimiçi (yani internet üzerinden) veya çevrimdışı olarak gösterilebilecek kalıcı veya tekrarlayan oyun davranışı (“ dijital oyun ”veya“ video oyunu ”) örneği:

  • Oyun üzerinde olumsuz kontrol (örneğin başlangıç, sıklık, yoğunluk, süre, sonlandırma, bağlam);
  • Oyuna verilen önceliğin, oyunun diğer yaşam alanlarına ve günlük aktivitelere göre öncelik kazanması; ve
  • Olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına rağmen oyunun devam etmesi veya artması. Davranış paterni kişisel, aile, sosyal, eğitimsel, mesleki veya diğer önemli işleyiş alanlarında önemli bir bozulma ile sonuçlanacak kadar ciddi. ”

Yanıt olarak, ABD, Kanada, Güney Kore, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çeşitli Eğlence Birlikleri, derhal DSÖ kararını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

Ortak bir bildiriyle yazdılar:

“Oyun bozukluğu, DSÖ'nün en önemli norm belirleme araçlarından birine dahil edilmesini haklı çıkarmak için yeterince sağlam kanıtlara dayanmıyor. Bugünün eyleminin sonuçları, geniş kapsamlı, istenmeyen ve gerçek yardıma ihtiyacı olanların zararına ulaşabilir. ”

DSÖ, oyun bozukluğunun dahil edilmesine ilişkin kararın farklı disiplinlerden ve bölgelerden uzmanlar tarafından yapıldığını ve mevcut kanıtların incelemelerine dayandığını açıkladı. Örgüt, ICD-11'in 1 Ocak 2022'de resmen yürürlüğe gireceğini doğruladı.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir