Filipinler ve Sırbistan Küresel Altın Avına Katılarak ABD Doları Standardından Uzaklaşmak


Filipinler ve Sırbistan, ulusal altın rezervlerini artırmak için mevcut küresel trende yeni katıldılar. İki ülke, ABD doları standardından uzaklaşmak için küresel bir girişim olarak göründüğü yerde külçe toplayan en son ülkedir.

Filipinler Merkez Bankası, yeni kabul edilen bir kanunun küçük ölçekli madenciler tarafından bankaya altın satışlarını tüketim vergisi ve gelir vergisinden muaf tuttuğunu açıkladı. Benzer şekilde, Belgrad’ın 2019’un sonuna kadar altın rezervlerini 20’den 30 tona çıkaracağı bildiriliyor. İki ülkenin geçtiğimiz aydan bu yana tonlarca altın elde eden Rusya ve Çin’den ipucunu aldığı görülüyor.

Artık daha fazla ülke, ABD dolarından uzaklaşmak için daha fazla altın rezervi kazanmayı hedefliyor.

Rapora göre, Filipinler altın rezervlerini artırmak için geçici bir güce sahip. Ülkenin döviz rezervlerini artırma çabalarına ek olarak, yasa kaçakçılığı da engelleyebilir.

Filipinler'de küçük ölçekli madenciler karaborsada altın satarak vergileri azaltabilirler. Bununla birlikte, yeni yasa, üretilen tüm altınları, ülke merkez bankasına, dünya pazar fiyatlarında satma hakkı tanıyacak. Şimdilik, Filipinler’in altın rezervleri 2019’un ilk çeyreğinde 198 ton civarında değişmeden kaldı.

Sırbistan’a gelince, ilçe 2020’nin sonuna kadar altın alımını yaklaşık 50 tona çıkarmayı planlıyor. Sırbistan Ulusal Bankası istatistiklerinin döviz rezervlerinin şu anda 11 milyar Euro olduğunu göstermesine rağmen, bu bir güvenlik önlemi olarak kullanılıyor.

Altın rezervlerini artıran ilk ülkeler Çin ve Rusya idi.

Filipinler ve Sırbistan’dan önce Hindistan, Rusya ve Çin’in liderliğini takip etmişti. Ülke 2019'da şu ana kadar 8,2 ton sarı metal aldı. 2018'de Hindistan Merkez Bankası'nın 42.3 ton altın satın aldığı bildirildi. İlginç bir şekilde, regülatör şu anda Hindistan’ın döviz rezervlerinin yaklaşık yüzde 7’sini oluşturan 608.7 ton sarı metal içermektedir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir