Dünya Sağlık Örgütü resmen “Transseksüel” Zihinsel Bozukluklar Listesinden Çıkardı


  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmen zihinsel sağlık bozuklukları listesinden transseksüel olarak kaldı. ]
  • Hareketin “damgalanmayı ve bakımı artırma” bekleniyor

LGBTQ + topluluğunu ve destekçilerini memnun eden bir hamleyle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), transseksüel olmayı zihinsel sağlık bozuklukları listesinden kaldıran bir yasayı resmen onayladı. Raporlara göre, bu, 194 üye devletin “hastalıkları teşhis etmek için küresel olarak kullanılan bir el kitabı olan Uluslararası Hastalıklar ve İlgili Sağlık Sorunları İstatistiksel Sınıflandırması güncellemesini onayladığı” Dünya Sağlık toplantısı sırasında geçen 25 Mayıs 2019'da yapıldı.

Bu, transeksüellerin şimdi zihinsel bozukluklar yerine cinsel sağlık kategorisine gireceği anlamına geliyor. Ayrıca, 'cinsiyet kimliği bozuklukları' artık 'cinsiyet uyuşmazlığı' olarak ifade edilecektir.

Resmi bir tweet’te WHO yazdı:

“Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması # ICD11'de transseksüel artık zihinsel bir hastalık olarak görülmüyor, cinsel sağlık koşullarında sınıflandırılıyor. Bu, damgalanmayı azaltmalı ve bakımı iyileştirmelidir. ”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün LGBT hakları müdürü Graeme Reid daha sonra yeni değişiklik hakkında bir açıklama yaptı ve şunu belirtti:

“DSÖ'nün“ cinsiyet kimliği bozukluğunu ”teşhis kılavuzundan çıkarması, dünya çapında transeksüel insanlar üzerinde özgürleştirici bir etkiye sahip olacaktır. Hükümetler, şu anda resmi olarak eski olan bu teşhisi gerektiren ulusal tıbbi sistemleri ve yasaları hızla iyileştirmeli.

“Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, önceki sınıflandırmayı transseksüel kişilerin yasalardan önce tanınması için teşhis ve bazen de diğer tıbbi prosedürler gerektiren ayrımcı politikalar için temel olarak kullanabildiler.”

Reid ayrıca şunu da ekledi:

“Transeksüel insanlar, zihinsel bir patoloji olarak tarihsel olarak uygunsuzluk ifadelerini teşhis etmiş olan tıbbi sistemlerde kısmen izlenebilecek damgalanma ve ayrımcılıkla mücadele ediyorlar.

“Ama transeksüel insanlarda zihinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek damgalama, ayrımcılık ve zorbalık – ve cinsiyet uyumsuzluğunun doğasında olan hiçbir şey yok”.

Bu arada, psikiyatrist Jack Drescher şunları söyledi:

“Transseksüel statüsü ve zihinsel bozuklukların kesişmesiyle ilişkili damgalanmanın güvencesiz yasal statüye, insan hakları ihlallerine ve bu popülasyon için uygun sağlık bakımının önündeki engellere katkıda bulunduğuna dair önemli kanıtlar var.”Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir