Yalnız Olmayı Tercih Eden Kişiler Diğerlerinden Daha Akıllıdırlar, Çalışmanın Bulguları


Bilim insanları, insanları neyin mutlu edeceği hakkında oldukça iyi bir fikirleri var. Egzersizin kaygıyı azalttığı ve rahatlamanıza yardımcı olduğu bilinmektedir. Sosyal medya kullanımının azaltılması duygusal refahınızı artıracaktır. Doğada olmak bize neşe getiriyor.

Ve çoğu insan için, arkadaş olmak etrafta içerik hissetmemizi sağlıyor. Zeki olmadığınız sürece, arkadaşlar sizi daha mutlu eder. Son derece zeki insanlar arasında tam tersi bir korelasyon olduğu bulundu. Oldukları gibi, daha az sosyal etkileşimle daha fazla mutluluk deneyimliyorlar.

Araştırmacılar Norman Li ve Satoshi Kanazawa, yaşam doyumu, zeka ve sağlığı ölçen bir anket yaptı. 15.000 kişinin verdiği yanıtları analiz ettikten sonra, insanların yaşam memnuniyetinin sadece şu anda olanlara değil, aynı zamanda atalarımızın günümüzde nasıl tepki gösterdiğine de bağlı olduğu fikrine dayanan “savana mutluluk teorisi” ile karşılaştılar. .

Araştırmaları, modern yaşama tipik olan iki faktöre dayanıyordu: popülasyon yoğunluğu ve arkadaşlarla iletişim sıklığı. Çalışma, daha tenha bölgelerdeki (kırsal bölgeler ve küçük kasabalar) insanların daha yoğun nüfuslularda yaşayanlardan daha mutlu olduklarını buldu.

Kanazawa dedi ki:

“Genel olarak, kentliler, kırsal alanlarınkinden daha yüksek ortalama zekaya sahiptir, çünkü daha zeki bireyler yüksek nüfus yoğunluğuna sahip“ doğal olmayan ”ortamlarda daha iyi yaşayabilirler.”

Evrimsel psikologlar zekanın yeni sorunları çözmek için psikolojik bir özellik olarak geliştiğini düşünüyorlar. Atalarımız için arkadaşlarla sık sık iletişim kurmak, hayatta kalmalarını sağlamak için onlara yardımcı olan bir zorunluluktu. Bununla birlikte, çok zeki olmak, bir bireyin başka birisinin yardımına ihtiyaç duymadan zorlukları çözebileceği anlamına geliyordu. Bu, arkadaşlıkların kendileri için önemini azalttı.

Bu nedenle, son derece zeki bir insanın işareti, grubun yardımı olmadan zorlukları benzersiz bir şekilde çözebiliyor.

Elbette, bu sadece bir çalışma. Sadece yönlü olarak doğru olabilir. Ayrıca, bu çalışma kesinlikle arkadaşlarınızın yanında olmaktan hoşnutsuz olduğunuz anlamına gelmez. Fakat bu, zamanının çoğunu yalnız geçiren, gerçekten zeki bir insanın üzücü bir yalnızlık olmadığı anlamına gelir – muhtemelen sadece bu şekilde severler.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir