En Korkunç 16 Havaalanının Karaya Çıkması


  • Hedefinize ulaşmak için bu havaalanlarına inmeyi iki kez düşünürdünüz
  • Bu havaalanları sadece özel olarak eğitilmiş pilotlar tarafından erişilebilir
  • Hollanda'nın Karayip adası Saba, toplam uzunluğu 400 metre olan en kısa ticari havaalanı pistine sahiptir.

Uçakla uçmak, seyahat etmenin ve farklı yerlere gitmenin en hızlı ve en kolay yolu olarak düşünülebilir. Bazı ülkelerde, havaalanları uzun pistler sunar ve genel havaalanı deneyimi de dünya çapında kabul edilebilir. Bununla birlikte, diğer yerlerde, havaalanları çok tehlikeli olabilir, o bölgeyi ziyaret etmeyi iki kez düşünmenizi sağlar.

Havaalanını bu kadar tehlikeli yapan şey, kısa iniş pistidir ve yanlış hesaplamalar için neredeyse hiç yer kalmaz. Bu kadar dar pistlere bir uçağın inmesi, bölgeye yalnızca özel olarak eğitilmiş ve vasıflı pilotların erişebilmesi için çok zor olabilir. Belli bir düzen olmadan, işte dünyanın en tehlikeli havalimanlarından 16'sı.

1.. Lukla Havaalanı, Nepal

Everest Dağı kova listenizdeyse, Lukla Havaalanı'na inmek kaçınılmazdır. Kısa havaalanı pisti Lukla'ya uçmanın tek zorluğu değil aynı zamanda havaalanının dağların arasında geçtiği gerçeğidir. Korkutucu olan şey ise, havaalanının trafik kontrolörleri ve ışıkları bulunmadığı zamanlarıdır; bu, pilotların bir rehber olmadan inmeleri gerektiği anlamına gelir.

2.. Toncontin Havaalanı, Honduras

İlginç Mühendisliğe göre, inişe hazırlık aşamasında, uçakların yüksek rakımlı piste ulaşabilmek için “hızlı 45 derece geri dönüş” yapmaları gerekiyor. O zaman, uçağın hızlıca düşmesi ve ayrıca “araziyi doğrudan altına çizmemesi” sağlanması gerekir.

3.. Svalbard Havaalanı, Norveç

Svalbard, dünyanın en kuzey havaalanı olarak kabul ediliyor. Yeterli pist ışığına sahip değil, bu yüzden sadece gündüz uçuşlarına izin veriyor. Kuzey Kutup Dairesi'ndeki bu havalimanı ile gelmek, doğada kutup ayılarıyla tanıklık etmek için bir fırsat. Ancak, Svalbard “uluslararası bir havalimanının standartlarına uygun değil” olduğu için artık uluslararası uçuşları kabul etmiyor.

4.. Princess Juliana Uluslararası Havaalanı, St. Maarten

Kumsalda güneşlendiğinizi ve büyük bir uçağın piste inerken başınızın üzerinde çok yakın uçtuğunu hayal edin. Maarten’in Princess Juliana Uluslararası Havalimanı’na genellikle uçakların iniş yaptığı şey budur. St Maarten için büyük ticari uçaklar güvenli bir iniş için 8,000 feet pist gerektirir. Ancak, bu havaalanı sadece 7 bin 100 fit piste sahip. Bu korkunç iniş sonrası gergin hissediyor musun? Soğuk! Meyveli içecekler geldiğinizde sizi bekliyor.

5.. Madeira Havaalanı, Portekiz

Kısa pist, ünlü Atlantik rüzgarları ve hiçbir araç iniş sistemi bu havaalanını Avrupa'nın en tehlikelilerinden biri haline getiriyor.

6.. Courchevel Havaalanı, Fransa

Fransız Alpleri'nde bulunan bu havaalanı 1,760 feet pist uzunluğuna sahip. Ayrıca, yüzde 18,5'lik bir eğim eğimi ile dik. Ayrıca, aydınlatma ve yaklaşma sisteminden yoksundur ve pistin kaya yüzündeki bir düşüşle bittiği gerçeği vardır.

7.. Paro Havaalanı, Butan

Paro havaalanında güvenli iniş yapmak için sadece 8 pilot nitelikli. Bu yeterince tehlikeli değil gibi, havaalanı affetmeyen bir arazi ile deniz seviyesinden 2225 metre yükseklikte oturuyor. Hava çok uçabilir ve bu da bu bölgeye uçmanın riskli olmasını sağlar. Bu nedenle uçuşlara yalnızca gündüz izin verilir.

8.. Narsarsuaq Havaalanı, Grönland

Grönland’a ulaşmak için geçmeniz gerekenler: kısa buz kaplı pistler, sert soğuk sıcaklıklar, aktif volkanlardan şiddetli kar yağışı ve şiddetli rüzgarlar. Bununla baş edebilir misin?

9.. Cebelitarık Havaalanı, Cebelitarık

Cebelitarık Havaalanı, şehrin hareketli ana caddesini kesiyor; bu, araçların her kalkış ve iniş saatinde durması gerektiği anlamına geliyor. İyi haber şu ki – hiç ciddi bir kaza olmadı.

10.. Bert Mooney Havaalanı, Butte Montana

Bu havaalanına seyahatiniz Amerika’nın en korkunç havaalanı inişlerinden biri. Bir kontrol kulesinin olmaması ve pilotların iniş sırasında çeşitli engellerle uğraşması gerekmesi, bu havaalanını dünyanın en tehlikelilarından biri haline getiriyor.

11.. Aspen / Pitkin County Havaalanı, Colorado

Fotoğraf: Aubree Dallas

Aspen popüler bir kayak merkezi ama sporla ilgilenen herkesin ilk önce tırmıklama deneyimine katlanması gerekiyor. Aspen’in havaalanı pisti dağlarla çevrilidir ve dik bir yaklaşıma sahiptir. Güçlü rüzgarlar da bu havaalanında inişi zorlaştırıyor. Bu nedenlerden dolayı, bu varış noktasına uçan pilotların özel eğitime ihtiyacı vardır.

12.. Telluride Regional Havaalanı, Colorado

Colorado’nun ABD’deki en hain hava limanları arasında olduğunu söylemek güvenlidir. Telluride’deki havaalanı deniz seviyesinden 9000 metre yüksekte. Tek bir pistin her iki ucunda dev uçurumlar vardır ve kuvvetli rüzgarlarla birlikte, deneyimli pilotlar için iniş zorlaşır.

13.. Saba Havaalanı, Hollanda Karayipleri

Hollanda Karayip adası, dünyanın en kısa ticari havaalanı pisti olan Saba Havaalanı'na ev sahipliği yapıyor. Toplam 400 metreyi ölçerek, bu havaalanının hala ticari uçuşlar aldığına inanmakta zorlanacaksınız. Ancak bazı insanlar bunların hepsine aldırış etmeyecek ve uzak Karayip adasında bekleyen nefes kesici aktiviteler ve harika fırsatlar olduğunu bilerek bir çekim yapmaya değeceğini düşüneceklerdir.

14.. Gisborne Havaalanı, Yeni Zelanda

Gisborne Havaalanı dik yokuşlarda değil veya yüksek rakımlarda bulunmuyor. Yine de, pist üzerinden bir demiryolu geçerken dünyanın en tehlikeli havalimanlarından biri olarak yer alıyor. Çıkarmalar, ulusal demiryolu hizmeti tarafından koordine edilmelidir.

15.. MCAS Futenma, Okinawa Japonya

Japonya'nın Okinawa kentinde bulunan MCAS veya ABD Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu, hareketli bir şehrin, yerleşim yerlerinin ve ticari alanların ortasında yer almaktadır. Sakinleri “temiz bölge” olması gerekenlere yakın.

16.. Congonhas Havaalanı, Sao Paulo, Brezilya

Kısa pistleri unut. Bu Brezilya havaalanı, kötü bir drenaj sisteminden kaynaklanan kaygan pistleri nedeniyle tehlikelidir. Bu nedenle, kaygan şerit nedeniyle çok sayıda ölümcül kaza kaydedildi. Güvenlik kaygıları burada bitmiyor. Congonhas havaalanı, yoğun nüfuslu bir alanla çevrilidir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir