Scientists Are Baffled By Squid-Like Mollusk Found In Ancient Amber


Her gün geçmişle ilgili gerçekten harika şeyler keşfediyoruz. Örneğin, küçük bir keşif, görünüşte imkansız özelliği nedeniyle bilim adamlarını şaşırtmıştır. Küçük bir kalamar benzeri yumuşakça, kara böceklerle çevrili olduğu eski kehribarlarda bulunmuştur.

Bilim adamları, antik çağlarda yaşayan, küçük Burmalı kehribar parçasında sönmüş bir kalamar atası olan ammonit'i buldular. Kehribarın kendisi sadece üç santim uzunluğunda ama 100 milyon yaşında, bu da ammonitin çok daha yaşlı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, örnek ilk deniz yumuşakçaları veya amberde bulunan herhangi bir deniz hayvanıdır.

Küçük deniz yaratığının başlangıçta kara salyangozu olduğu düşünülüyordu.

İlginç bir şekilde kehribarın garip bir geçmişi var. Çinli bir koleksiyoncu ammoniti kara salyangozu olarak tanımlayan bir satıcıdan satın aldığında ortaya çıktı. Ancak, “salyangoz” gerçekten dikkate değer bir şey olarak ortaya çıktı.

Peki kehribardaki bir amonit için bu kadar şaşırtıcı olan ne? Amber kara ağaçlarında bulunan bitki reçinelerinin fosilleşmesinden gelir. Ammonit okyanuslarda yaşar. Amber'de deniz hayvanı bulmak neredeyse imkansızdır, ancak ammonit bunun gerçekten olabileceğini kanıtlar.

Alışılmadık bir şekilde korunmasına rağmen, ammonit amber ile bitmeden önce çok fazla zarar görmüştü. Bilim adamları, numunenin “vücut odasının en az 60 ° kesimini kaybettiğini, bunun canlı bir bireyin kabuğu olmadığını belirttiğine” işaret ettiler. Yumuşak kısımlarının, ölü bir kabuk olduğunu gösteren eksik parçaları göründüğünü belirtti.

Bilim adamları, ammonitin amber ile nasıl oluştuğu hakkında birkaç teoriye sahiptir.

Ama bu nasıl amber ile sonuçlandı? Bilim adamları henüz cevaba sahip değiller ancak birkaç teorisi var.

“Reçinede makroskopik deniz makro fosillerinin olağanüstü oluşu, kehribar ormanın bir sahile yakın, muhtemelen bir plajın yanında büyüdüğünü ve istisnai olaylara maruz kalacağını gösteriyor. Kabuklar, istisnai derecede yüksek, belki fırtına kaynaklı bir gelgit, hatta bir tsunami veya başka bir yüksek enerjili olayı kaydedebilir. Alternatif olarak ve daha muhtemel olan, reçine kıyı ağaçlarından sahile düştü, karasal eklembacaklıları ve plaj kabuklarını topladı ve istisnai olarak kehribar olarak korunacak yüksek enerjili plaj ortamından kurtuldu. ”

Kesinlikle harika bir keşif ve keşfi, bilim adamlarının gelecekte benzer örneklerle karşılaşabileceğini kanıtlayabilir.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir