ASLA KEDİ YEMİ YOKMASI GEREKEN YEMEKLER

Kedilerimizi seviyoruz ve bazen mutfakta olan herhangi bir yiyeceği beslememiz cazip gelebilir. Bununla birlikte, uzmanlara göre, bazı ortak gıdalar evcil hayvanlarımız için tehlikeli olabileceğinden, bu her zaman böyle olmamalıdır.

HomeOAnimal tarafından yayınlanan bir makalede, bazı gıda maddelerinin tüylü dostlarımız için oldukça toksik olabileceğini ve bu yüzden kaselerine ne koyduğumuza çok dikkat etmemiz gerektiğini okuduk. Daha fazla bilgi edinmek için bu listeye göz atın:

1. Soğan ve sarımsak

Adını verin: çiğ, pişmiş, toz haline getirilmiş veya her neyse, soğan ve sarımsak kesinlikle kediler için iyi değildir. Ayrıca, “kedinizi kırmızı kan hücresini parçalayarak zehirleyebilecek ve anemi, uyuşukluk, kilo kaybı ve gastrointestinal sorunlara yol açabilecek sülfoksitler ve disülfitler içerirler” diye bildirmiştir HomeOAnimal.

2. Pişmemiş yumurta

Kedi arkadaşlarımız için başka bir hayır-hayır çiğ yumurta çünkü salmonella zehirlenmesi nedeniyle ishal ve kusmaya neden olabilirler. Dahası, çiğ yumurtalar, B vitamin biotin emilimini azaltan ve böylece evcil hayvanınızın saç derisini ve cildini kirleten bir enzim olan avidine sahiptir.

3. Alkol

Elbette, sağduyu otomatik olarak kedilerimize asla alkollü içki vermememiz gerektiğini dikte eder gibi görünebilir, ancak ne yazık ki, orada hatırlatılması gereken bazı insanlar var. Alkol sadece zehirlenmeye neden olmaz, aynı zamanda komaya veya ölüme neden olabilir. Aslında, küçük bir miktar bile sevgili kittilerimize karaciğer ve beyin hasarına neden olabilir.

4. Maya hamuru

Tükendiğinde, maya hamuru kedinizin midesinde genişler ve bu ağrıya ve hatta mide ve bağırsak yırtılmasına neden olabilir.

5. Çiğ balık

HomeOAnimal web sitesine göre:

“Kedi çiğ balıklarınızı beslemek güvensiz. Çiğ balıkların taşıdığı bakteriler nedeniyle kedilerde gastrointestinal rahatsızlığa ve hatta zehirlenmeye neden olabilir. Aynı zamanda kediler için gerekli olan bir vitamini de yok edebilir: Tiamin. Bu vitamin eksik olduğunda, kedinizde nörolojik sorunlara neden olabilir. Ayrıca iştahsızlık, nöbet ve ölüm kaybına da yol açabilir. ”

6. Yeşil domates ve patates

Yeşil domates ve patateslerin ortak özelliği, kediniz için potansiyel olarak gastrointestinal güçlüklere neden olabilecek toksik bir alkaloid olan Glikoalkaloid Solanin içermeleridir. Piyasadaki bazı evcil hayvan gıdaları domates içermekle birlikte, bu ürünler yalnızca küçük miktarlarda olgun olanları kullanırlar, bu yüzden zararlı değildirler.

7. Çikolata

Evet, en sevdiğiniz tatlı ikramlar kedi arkadaşınız için iyi değil ve koyu, beyaz, süt ve kabartma çikolatalardan her türlü demek istiyoruz. Ayrıca, diğerleri arasında düzensiz kalp ritmi ve nöbet gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek teobromin içerirler.

8. Süt

Bekle, kediler süt içmeyi seviyor, değil mi? Evet, süt vermek yavru kediler için bir sorun olmamalı, ancak yaşlandıkça yetişkin kediler laktoz intoleransına neden olur ve bu nedenle süt ürünlerinin işlenmesi zor olabilir. Sonuç olarak, süt tüketimi sık sık mide ve ishal rahatsızlıklarına yol açabilir.

En iyisi, laktozsuz olmaları nedeniyle evcil hayvan mağazalarından kedi sütü almak.

9. Kafein

Kahvenizi, çayınızı ve soda içeceklerinizi kedinizden uzak tutun. Küçük bir miktar tüketmek kalp çarpıntısına ve huzursuzluğa neden olabilir. Daha da kötüsü, büyük bir tüketim ölümcül olabilir.

10. Ksilitol

Xylitol, genellikle sakız, şeker, diş macunu ve diğerlerinde bulunur. Kedinizin yutması durumunda, Xylitol kedinizin insülin seviyesini yükseltebilir ve kusmaya ve uyuşukluğa neden olabilir. Karaciğer yetmezliği de potansiyel bir problem olabilir.

Evcil hayvanınızın bu tehlikeli yiyeceklerden herhangi birini tükettiğini düşünüyorsanız derhal veterinerinize başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir